Öğretmen Diyarı

Bakırköy'de ilkokul 1. sınıf öğrencisi 400 lirayı veremeyince okuldan dışlandı

Yeşilköy'de ikamet eden A. ailesinin en küçük çocuğu F.K., Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulu'nda eğitime başladı. 1. sınıfa başlayan F.K'in sınıfında gerekli ihtiyaçlar için veliler çalışma başlattı. Harcamalar için velilerden 400 lira talep edildi. F.K.'in anne ve babası toplantıda durumlarının müsait olmadığını ve ücreti 2 taksit halinde ödemek istediklerini söyledi. Taleplerinin diğer veliler tarafından kabul edilmediğini söyleyen baba C. ve anne H.A., çocuklarının arkadaşları tarafından dışlandığını iddia etti.


Kardeşinin belli bir süre sonra okuldan soğuduğunu anlatan abla M.A., "Kardeşim travma geçirmesine neden olacak şekilde okuldan kovuldu. Öğretmen, anne ve babamın kardeşimi okula götürmemesi için mahkemeden uzaklaştırma kararı verdirdi. Babam emekli, biz parayı 2 taksitte ödemek istediğimizi söyledik. Bize ısrarla tek seferde vermemiz gerektiğini, vermediğimiz takdirde çoğumuzun bu okulda okuyamayacağını söylediler." diye konuştu.


Kardeşinin sınıf içindeki dolabının kırılarak eşyalarının çıkarıldığını ifade eden abla A., şöyle konuştu: "Eşyaları müdüre verildi. Biz kardeşimin dolabını açmaya gittiğimizde kilitli olduğunu gördük. En sonunda 'parayı ödeyemediğiniz için çocuğunuzun dolabı kullanmasına izin vermiyoruz' şeklinde bir yazıyla bize geldiler. Tüm çocukların ödevi kontrol edildiği halde defalarca kardeşimin ödevleri kontrol edilmedi. Biz öğretmeniyle görüştüğümüzde 'Neden böyle yapıyorum biliyor musunuz? Para vermediğiniz için' şeklinde bir ifadede bulundu. Çocuğu dışladılar, kardeşimin bu yüzden arkadaşlarıyla da arası bozuldu. Öğretmeni tarafından yönlendirilen bu öğrenciler kardeşimle oynamamaya başladılar. Zorla okulunu değiştirmeye mecbur hale getirdiler."


Arkadaşlarının kendisine 'çık çık' diyerek seslendiklerini söyleyen F.K. ise sınıfta yaşananları şöyle anlattı: "Arkadaşlarım ve öğretmenin çık çık diye bağırıyorlardı. Geç kalmadığım halde çık diyorlardı. Hep şarkı söylüyor gibi çık diyordu. Okula gitmek istemiyorum, çünkü korkuyorum."


Baba C.A. bir nevi travma geçirdiklerini belirterek, "Bütün çocuklar okulda bizim çocuğumuz evde. Bizim çocuğumuzun okumaması çok kötü bir olay. Bir baba için çok acı bir mesele." dedi.


İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ: HUKUKİ OLMAYAN HİÇBİR ŞEYİ UYGULAMA İÇİNE GİRMİŞ DEĞİLİZ


Bakırköy İlçe Milli eğitim Müdürlüğü ise sorunun çözüme kavuşturulması amacıyla A. ailesi ile birçok kez yüz yüze görüştüklerini belirtti. Hukuki olmayan hiçbir şeyi uygulama içinde olmadıklarını kaydeden yetkililer, ailenin kendilerinden okul müdürü ve öğretmenin gönderilmesi talebinde bulunduklarını kaydetti. Müfettiş görevlendirildiğini ve konunun araştırılarak rapor sunulduğunu anlatan yetkililer, "Müfettişlerin tuttukları rapor doğrultusunda ilgililer hakkında müfettişlerin önerdiği teknikler uygulandı. Tamamen hukuki bir süreç yaşandı. Aile savcılığa suç duyurusunda bulundu aile ama bir şey çıkmadı. Yapılan idari soruşturmada okul müdürümüze, hakeza öğretmenimize bir ceza ve öğrencimize okul değişikliği teklifi getirildi. Öğrenciye ceza vermek söz konusu olamaz. Okulda eğitim ve öğretimin sağlıklı yürüyebilmesi için okul değiştirmesi gerektiği kanaati oluşmuş." dedi.


Çocuğun okuldan kovulmasının söz konusu olmadığını, tam tersine okula gelmediği zaman müdürün aileye yazı göndererek 'Neden çocuğu göndermiyorsunuz, çocuğunuzu okula gönderin, eğitim öğretim zorunludur, gelmek durumundadır.' denilerek yasal konuların hatırlatıldığı açıklandı.


Öğrencinin sınıf içinde kullandığı dolabın boşaltılmasının okul yönetiminin bilgisi dışında olduğu bilgisini veren yetkililer, "Dolabının boşaltılması üzerine okul müdürünü derhal uyararak, böyle bir durumun olamayacağını, çocuğa gerekli dolap tahsisinin yapılmasını ve bir tutanak tahsisi yapıldı. Olayın başını çeken ilgili veli de bu işlerden uzaklaştırıldı. Bu bizim dışımızda gelişen bir olaydı." ifadesini kullandı.


Kaynak: meydangazetesi.com.tr

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim