Öğretmen Diyarı

Bakanlıktan bir yasak daha

Sağlık Bakanlığı 18 yaş altındakilerin solaryuma girmesini yasaklayan yönetmelik üzerinde çalışmalara başladı.

Sağlık Bakanlığı, 18 yaş altındakilerin solaryuma girmesini yasaklayan, yetişkinlerin de zararları konusunda yazılı onayları alındıktan sonra kullanmalarını öngören yönetmelik üzerinde çalışıyor. Yönetmeliğin yılbaşından sonra yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, kanserle mücadelede başarılı olmak için risk faktörlerinin en aza indirilmesi gerektiğini söyledi.

Yıllardır bronzlaşmada kullanılan solaryumun (bronzlaştırma yatakları) kansere olan etkisinin çeşitli platformlarda tartışıldığını, buna yönelik çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Özkan, solaryumun Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bağlı olarak çalışan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (International Agency for Research on Cancer-IARC) tarafından 2009 yılında bilimsel verilerle net kanserojen olarak tanımlandığını bildirdi.

ZARARLARI KONUŞULDU

Türkiye’nin de IARC’a üye olan 24 ülkeden biri olduğunu anımsatan Özkan, tam bağımsız çalışan ajansta, kanser yapıcı etkileri nedeniyle dünyada tartışma konusu olan etkenlerin detaylı olarak değerlendirilerek, kanserojenik özelliklerin bilimsel verilere göre sınıflandırıldığını anlattı. Özkan, “Solaryum da bunlardan birisi. Solaryumun kanserojen ilan edilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı olarak pek çok yerde farkındalık yaratılması için açıklamalar yapıldı, zararları, kanserle ilişkisi anlatıldı” dedi.

“PEK ÇOK ÜLKEDE 18 YAŞ ALTINA YASAKLANMIŞTIR”

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin de “Yapay bronzlaşma cihazları aracılığıyla olan UV maruziyetinin kanser nedeni olduğunun belirlenmesinin ardından pek çok ülkede yakın tarihte bu konuda düzenlemelere gidilmiş, özellikle de 18 yaş altındakilere kullanım yasaklanmıştır” dedi.

Türkiye’de de solaryumun zararları konusunda 2009 yılından bu yana kamuoyu ile bilgi paylaşımı Kanser Daire Başkanlığınca yapıldığını anımsatan Gültekin, “Türkiye’de de solaryum cihazlarının ve bu cihazları kullanan işletmelerin denetlenmesi, lisanslandırılması, 18 yaş altındakilere kullanım yasağı getirilerek ilgili merkezlere uyarı levhalarının konulması ve kullananların solaryumun mevcut zararları konusunda bilgilendiren formlar aracılığıyla onaylarının alınması hususlarında yönetmelik çalışmalarımız, tüm dünya ülke örnekleri değerlendirilerek tamamlanmıştır ve ilgili derneklerin görüşüne sunulmuştur” ifadelerini kullandı.

AA

Anahtar Kelimeler:
Bakanlıktan Bir Yasak Daha

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol