Öğretmen Diyarı

Bakanlık 1 milyon bisiklet dağıtacak

Sağlık Bakanlığı, "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018" kapsamında 1 milyon adet bisiklet dağıtımı yapılacağını açıkladı.


Bakanlığımız tarafından bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amacıyla Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatları ile Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının içeriğine uygun olarak "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018" kapsamında 1 milyon adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır.


Hedef grup; çocuklar-okullar, üniversiteler ve belediyeler olarak belirlenmiştir.


Bu proje kapsamında ilk olarak, 19 Mayıs 2015 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ortaokul 5. 6. ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan ve "bisiklet modülü" dersini uygulayan okullara 10 bin 589 adet bisiklet teslim edilecektir. Bu kapsamda 30 Büyükşehir Belediyesi olan illerimize bisikletler gönderilmiştir.


Ayrıca 3 bin 220 bisiklette üniversitelere dağıtılmak üzere, İl Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderilmiştir. Bisiklet dağıtımı yapılacak üniversitelerimiz ise şunlardır; Hacettepe Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi.


Bakanlığımız tarafından Belediyeler için bisiklet yolu kriterleri belirlenmiş olup, "T.C. Sağlık Bakanlığı Tarafından Bisiklet Desteği Sağlanacak Belediyeler İçin Bisiklet Yolu Kriterleri" başlığı altında www.saglik.gov.tr web sitesinde duyurulmaktadır.


Bilgilerinize sunulur.

Memurlar.Net
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim