Öğretmen Diyarı

Bakan Ala, eylemlerin bilançosunu açıklandı

Ala, şehit polisler ve olaylarda ölenler için Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Yaralılar için de geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Ala, şu ifadeleri kullandı:

Ülkemizde 1 milyon 600 binden fazla misafirimiz bulunmaktadır. 4 milyardan fazla harcama yapıldı. Türkiye bölgede gıpta edilen bir politika izlemektedir. İki günde 150 bini aşkın Suriyeli vatandaş akını oldu.

Siyasi mantıktan yoksun çağrı yapıldı, Kürt vatandaşları sokağa davet edildi. Hiç kimsenin faydasına olmayan, 77 milyonun zararına olan Kürtlerin, Türkmenlerin, Ezidilerin zararına olan bir hafta geçirdik. Bundan karlı çıkan kim?

Metinler, cümleler arasına gizlenmiş küçük kurnazlıklarla şiddet, sokak hareketi desteklenir bir dil kullanılmış. Maalesef HDP Eşbaşkanı ve ana muhalefet partisi genel başkanı yapmıştır. Hangi gerekçe şiddeti, insan ölümünü haklı çıkarabilir? Siyaset ne iş yapacak? Siyasetin söyleyemeyeceği söz var mıdır?

35 il bu olaylardan etkilenmiştir. Eylemlerde 31 kişi hayatını kaybetmiştir. Çok büyük çoğunluğu karşılıklı grupların şiddet eylemlerinde hayatını kaybetmiştir. 2 emniyet görevlimiz şehit olmuştur. 221 sivil yaralandı. 139 güvenlik görevlisi yaralanmıştır. 125'i polis, 5'i jandarmadır. Kendilerine acil şifalar diliyorum. Toplam 351 kişi yaralanmıştır. Bingöl'de saldırıyı gerçekleştiren 5 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Bingöl'de yaralanan koruma memuru evine gönderilmiştir. Emniyet Müdürümüzün durumu iyiye gidiyor.

212 okul, 67 emniyet binası, 29 parti binası zarar gördü. Çocuk yuvaları, kan merkezi tahrip edildi. Toplamda 113 bina yakılmış ve tahrip edilmiştir. Başbakanlık'taki fondan zararlar karşılanacaktır.

Şiddet eylemlerine katılan 1024 şahıs gözaltına alınmış, 58'i tutuklanmıştır.

Şiddet eylemlerinin bulunmayı mümkün görebilen bir zihniyet, güvenlik güçlerimiz ile bu eylemlere katılanları bir tutan açıklamalar yapılmıştır. Bunu şiddetle kınıyorum.

İçişleri Bakanlığı olarak üzerimize düşeni en az maliyetle ve en zararla görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Bizi kendi iç sorunlarımızla uğraştırmak; şiddetle, vandalizmle uğraştırmak isteyen gruplar olabilir, biz bunlarla mücadele ediyoruz.

Kimsenin gereksiz acılar, gereksiz bedeller ödetmemeleri gerekir. Bu olaylara son vermek için herkes elinden geleni yapmalı. Kimse şiddet yapmak için sokağa çıkmasın.

Bu konularda Türkiye çok tecrübelidir. Biz en az zararla önleyebileceğimizi biliyoruz.

Vatandaşlarımız emniyet içinde hissetsinler, rahat olsunlar. Bazı bölgelerde sıkıntı duyan vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz, bize güvensinler. Biz gereğini yapıyoruz.

Bölgede güçlenen Türkiye'yi örselemeye çalışanlar olabilir. Birtakım işbirlikler olabilir, bunları aşabilecek güçtedir Türkiye. Hiç olmamasını arzu ederdik.

Çok marjinal kesim, şiddet olaylarıyla bölgeye zarar veriyorlar. Bundan vazgeçsinler. Ne söyleniyorsa siyasi platformlarda söylenmelidir.

\"Memurlar.Net\"
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim