Öğretmen Diyarı

Ayşegül Öğretmenin Tayinine Mahkeme 'DUR' dedi

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından yapılan bir eyleme katılan ve burada bir öğrencinin göz altına alınmasını engellemeye çalışan öğretmen Ayşegül Ersoy 'Polise Mukavemet Göstermek' iddiasıyla suçlanmış ve başka bir ilçeye sürgün edilmişti.

Polise Mukavemet Yok

Ayşegül öğretmen ve sendika yetkililerinin hukuk mücadelesi sonucu mahkeme Ayşegül öğretmenin tayini hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin kararında, kamera kayıtları incelendiğinde iddia edildiği gibi polise mukavemet olmadığı belirtilerek, “Sendika önündeki grupla polis arasında yaşanan kargaşa sırasında gözaltına alınmış olması, başka bir yere atanması için yeterli ve geçerli sebep olamaz.” denildi.

Kararda, Ersoy’un aynı zamanda sendika yönetim kurulu üyesi olduğu, polisle eylemciler arasındaki kargaşanın da sendika önünde yaşandığı belirtildi. Ersoy şimdi bu kararın uygulanması için dilekçe verecek.

İtibar ve Güven Duygusunu Sarsmış

İdare ise mahkemeye gönderdiği savunmada, Ayşegül Ersoy’un kalabalığın içinde bulunması, polisin çağrısına rağmen ayrılmamış olması, bu sebeple hizmet dışında kendisinden beklenen itibar ve güven duygusunu sarstığı gerekçesiyle başka bir ilçeye atandığını savundu.

Mahkeme, Eğitim-Sen Soma Şubesi Yönetim Kurulu üyesi de olan Ersoy hakkındaki tayin kararını, sebep yönünden isabetsiz bularak yürütmeyi durdurdu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol