Öğretmen Diyarı

Aynı vardiyadaki 3 kardeşten biri sağ çıktı

 HAKAN FİRİK

 

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında, aynı vardiyada beraber çalıştığı iki ağabeyini kaybeden 18 yaşındaki işçi, kurtulduğuna sevinemedi.

 

Mehmet Emin ve ağabeyleri 22 yaşındaki Fedai ile 25 yaşındaki Özcan Bozdağ, Balıkesir'in Bigadiç ilçesi Dündarcık Mahallesi'nde beraber büyüyüp okula gitti ve aynı iş yerinde çalıştı. Mehmet Emin Bozdağ'ı ağabeylerinden, Soma'daki maden faciası ayırdı.

 

Aynı vardiyada ocağa inen kardeşlerden Mehmet Emin Bozdağ, olaydan yara almadan kurtuldu. Ağabeylerinin ise cansız bedenleri çıkarıldı.

 

Dündarcık Mahallesi'nde dün yapılan cenaze törenlerinde büyük üzüntü yaşayan Mehmet Emin Bozdağ, faciada yaşadıklarını ve nasıl kurtulduğunu AA muhabirine anlattı.

 

Olayda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Bozdağ, yangın başladığında kendisinin ocağın hava girişinde, ağabeylerinin ise çıkışında olduğunu söyledi.

 

Onlarla aralarında çok kısa bir mesafe bulunduğunu belirten Bozdağ, şöyle konuştu:

 

"İlk patlamada içerideydim ama hava girişinde olduğum için kurtuldum. Ağabeylerim ise hava çıkışında olduğu için kurtulamadı. Ağabeylerimle aramda sadece 5 dakikalık mesafe vardı. Ben kurtuldum ama onlar içeride kaldı. Onlara yardım etmek için içeri girecektim ancak beni bırakmadılar. İçeride tam olarak kaç kişi bulunduğunu bilmiyorum. Vardiyada 750-800 kişi vardı ve pek çoğu ölmüş."

 

Üzüntüsünün büyük olduğunu dile getiren Bozdağ, yapacak başka iş olmadığı için maden ocağında çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Güçlükle ayakta durabilen anne Fatma Bozdağ ise sadece "Maden ocağında hayatlarını kaybedenlerin ailelerinin başı sağ olsun" diyebildi.

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim