Öğretmen Diyarı

Ayda 75 lira fatura ödeyen elektriği indirimli alacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından sanayi kuruluşları ve ticarethanelere sağlanan serbest tüketicilik hakkı, bu yıl meskenlere de açıldı. Yeni düzenlemeyle aylık 150 TL elektrik faturası ödeyen, serbest tüketici olma hakkı kazandı. 1 Ocak 2014'ten itibaren limit 75 TL'ye düşürülecek, 2015'te ise AB uyum yasaları çerçevesinde tamamen sıfırlanacak.


ŞİRKETİ KENDİSİ SEÇECEK


Böylece herkes serbest tüketici hakkı kazanacak ve istediği şirketten elektrik alabilecek. Tedarikçisini seçme hakkı kazanan tüketiciler, daha kaliteli ve daha iyi hizmet almanın yanında indirimli elektrik de kullanma fırsatı yakalayacak.


Enerji şirketleri, şimdiden tüketicilere EPDK tarafından belirlenen ulusal tarifeler üzerinden yüzde 5 ila yüzde 30 arasında indirim yaparak, daha az fatura bedeli ödeme fırsatı sunmaya başladı.


ACENTELİK SİSTEMİNİ BERABERİNDE GETİRDİ


- Serbest tüketici limitindeki düşüş yeni bir iş kolunu da beraberinde getirdi. Buna göre artık elektrik dağıtım şirketleri, kendilerine abone getirebilecek kişilere acentelik veriyor.


- Bu acenteler konut ve sanayi kuruluşlarına elektriği kendilerinden almaları koşuluyla belirli oranlarda indirimler sunuyor.


PAZARLIKTA İYİ OLAN KAZANIYOR


- İNDİRİM oranı arttıkça acentenin aldığı komisyon azalıyor. Örnek olarak acente tüketiciyi yüzde 5 indirime ikna ederse yüzde 5 komisyon azalıyor. Tüketici kabul etmez ve indirim oranı yüzde 8'e çekilirse acentenin komisyonu da yüzde 3'e çekiliyor. (Rakamlar hayali)


AYDA 5-6 BİN KAZANMAK MÜMKÜN


- BUGÜN 600 abone yapan bir acente, aylık 5-6 bin TL gelir elde edebiliyor.


- Tek bir paket yok. Farklı şirketler, elektrik faturasına göre farklı paketler hazırlayabiliyor. Toplu alımlarda fiyatlar daha da düşüyor.

 

Anadolu Ajansı

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim