Öğretmen Diyarı

AVM\'ler pazar günleri kapalı olacak!

Büyük mağazaların, haksız rekabet yaratan "maliyetin altında zararına satış" yapması ve süresi belirsiz indirimli satış kampanyası düzenlemesi yasaklanıyor. Çalışma günlerindeSabah saat 10.30'da açılacak olan büyük mağazalar, cumartesi hariç, pazar günü ve resmi tatil günleri tamamen müşteri trafiğine kapalı olacak.

MECLİS'E SUNULDU

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Düzenlemeyle kuruluş izni almadan kurulan ve ticari faaliyette bulunan AVM'ler, büyük mağazalar ve zincir mağazalar vali tarafından kapatılabilecek. Bunların işletmecilerine satış alanları itibariyle metrekare başına 10 lira para cezası verilecek. İzin almadan çalışan AVM ve zincir mağazaların faaliyete geçmesi, ancak cezalarını ödeyip gerekli izinleri almasıyla mümkün olacak. Fiilin bir yıl içinde tekrarı halinde her tekrar için iki katı idari para cezası uygulanacak.

MESAİLER BELİRLENDİ

Büyük mağazalar tasfiye, işyeri değişikliği, kız ve yaz mevsim değişimi, bayram ve özel günlerde, seri sonu satışlarda bağlı olduğu odadan indirimli satış izni alacak. Çalışma günlerinde Sabah saat 10.30'da açılacak olan büyük mağazalar cumartesi hariç, pazar günü ve resmi tatil günleri tamamen, diğer günler ise saat 20.30'dan itibaren müşteri trafiğine kapalı olacak.

MESCİT ZORUNLULUĞU

Satış alanı toplamı 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olan AVM'lerde gerekli hijyen şartlarına uygun erkek ve bayan tuvaleti, mescit ve çocuk odası gibi mekanlar oluşturulacak.


 

Hipermarketlerle bakkallar işbirliği yapacak

 

 

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu ve milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan teklife göre, alışveriş merkezleri, büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bunlardan eğitim ve bayilik almayı talep eden aynı coğrafi bölgedeki yöresel esnaf ve sanatkar işletmeleri arasında işbirliği modeli kurulacak.

Bu işbirliğinde yer alacak alışveriş merkezleri, büyük mağaza ve zincir mağazalar, eğiterek bayilik verecekleri esnaf ve sanatkar işletmelerinin muhasebelerini ve onlara sundukları ürün stoklarını kendi bünyelerinde kodlayarak merkezi şekilde yönetmek suretiyle, en asgari karla mahalle düzeyine kadar yaygınlaştıracakları alışveriş kalitesini ve eşdeğer satış fiyatı uygulamasını, kendi liderlikleri altındaki özyönetimle ve il ticaret müdürlüklerinin bağımsız denetimiyle gerçekleştirecek.

Teklif sahibi Ramazaoğlu, AA'ya yaptığı açıklamada, düzenlemeyle, bakkalların hipermarket fiyatına ürün satabileceğini, hipermarketlerin tek kuruş harcamadan bayi sahibi olacağını, vergi kaçakların önleneceğini, mahallenin de hipermarket fiyatına ürün alabileceğini, ürün iadesinin de mümkün olacağını söyledi.

Ramazanoğlu, bu modelin dünyada bir ilk olduğunu, başka ülkelere de örnek olabileceğini söyledi.

Teklifin diğer maddeleri, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile benzer düzenlemeleri içeriyor.

\"Anadolu
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim