Öğretmen Diyarı

AVM\'ler için devrim gibi yasa

Halk arasında AVM yasası olarak bilinen perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanun tasarısı tamamlandı, meclise sunuldu. 28 maddelik tasarı ile kayıt dışılığın önlenmesi, küçük esnafın ve tüketicinin korunması hedefleniyor.

Tasarı daha önce defalarca gündeme geldiği gibi AVM'lerin şehir dışına taşınmasını içermiyor. Alışveriş merkezlerinin yapması gereken zorunluluklara yer veriyor. Tasarıya göre AVM'lerde acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanları olmak zorunda.

Kurulacak ibadethaneler ihtiyaç ve talebe göre farklı dinler için olabilecek. AVM'de ibadethane olması içki satışına engel teşkil etmeyecek. Yeni tasarı ile şehir merkezlerine AVM yapılabilecek alan bulmak zorlaşacak. Şehirleşmeye bağlı olarak planlamaları belediyeler yapacak.

Tasarı kampanyalı satışlara da düzenleme getiriyor. Bu kapsamda satışlar 3 ayı geçemeyecek. Oluşturulacak perakende bilgi sistemi ile işyerlerinin ruhsatlı olup olmadığı denetlenebilecek. Böylece insan sağlığını tehdit eden ve merdiven altı olarak tabir edilen ruhsatsız işyerlerinin faaliyet göstermesinin önüne geçilecek.
aa

Anahtar Kelimeler:
avm ler devrim gibi yasa

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim