Öğretmen Diyarı

Ataması Yapılmayan İş ve Meslek Danışmanları Eylemde

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, işsizliğin azaltılması, doğru işe doğru personelin yerleştirilmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İŞKUR tarafından hayata geçirilen İş ve Meslek Danışmanlığı projesi ise ironik bir duruma imza atarak sayıları 7 bine ulaşan işsiz İş ve Meslek Danışmanı ordusu yarattı.

 

18 ay önce Sakarya ve Eskişehir illerinde düzenlenen İş ve Meslek Danışmanlığı sınavlarını kazanmalarına rağmen henüz atamaları yapılmayarak bir işe yerleştirilemeyen işsiz İş ve Meslek Danışmanları Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelerek Kızılay'da buluştular. Yaklaşık 150 kadar ataması yapılmayan işsiz danışman, hazırladıkları döviz ve pankartlarla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e seslenerek '' İşsiz İş ve Meslek Danışmanı Olur Mu? '' sorusu ile seslerini duyurmaya çalıştılar.

 

İş ve mesleğin toplumda insanların hayatının merkezi konumunda bulunduğu vurgulayan işsiz İş ve Meslek Danışmanları, aile birliğinin, düzgün bir yaşamın sürdürülebilmesi, sağlıklı bir toplum haline gelebilmemiz için mutlaka bireylerin mutlu olabileceği, gönül rahatlığıyla çalışabileceği bir işinin olması şart. Bugün aile içi çatışmaların en büyük nedenlerinden biridir işsizlik. Akabinde gelen psikolojik sorunlarla aileler ve toplum, telafisi olmayan derin yaralar alabileceğini belirterek; bu yaraların oluşmaması için İş ve Meslek Danışmanları var. Ama gelin görün ki bu danışmanların kendileri dahi işsiz. Böyle ironi bir durum olur mu? sorusunu kamuoyuna yönelttiler.Yoğun sağanak yağış altında gerçekleştirilen eylemde, İşsiz danışmanlar sembolik mezara sertifikalarını atarak atanma duası da yaptılar.

 

Ataması yapılmayan İş ve Meslek Danışmanları, 2023 projeleri arasında işsizlik oranlarının % 5'e düşürülmesini hedef olarak belirleyen yeni Türkiye de İş ve Meslek Danışmanları dahi işsizken bu hedefe nasıl ulaşılacağını da merak ettiklerini ifade ettiler.

 

Hatırlanacağı üzere daha öncede CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından verilen yazılı soru önergesinde Türkiye'de ne kadar İş ve Meslek Danışmanı'nın görev yaptığı Bakan Çelik'e sorulmuş ve Bakan Çelik tarafından verilen cevapta 3.851 İş ve Meslek Danışmanı'nın görev yaptığı bildirilmişti.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim