Öğretmen Diyarı

Askere yüzde 20 zam geliyor!

Düşük rütbeli personele yüzde 20, lojman tahsis edilmeyenlerin maaşlarına da 460 TL zam yapılacak.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, özellikle düşük rütbeli askerlerin maaşlarında düzenlemeler yapılacağını açıkladı. Bakan Yılmaz çalışmaları şöyle sıraladı: 
-Lojman tahsis edilmeyen TSK personeline, yaklaşık 460 TL artış getirilmesi planlanıyor. 
-Özellikle düşük rütbeli personelin maaşlarına yüzde 20, diğer personele ise yüzde 7-12 oranında artış yapılması hedefleniyor. 
-Nöbet, atış, tatbikat, eğitim ve benzeri nedenlerle fazla mesai yapan personele aylık yaklaşık 700 TL'ye kadar fazla mesai ücreti ödenmesi üzerinde çalışılıyor. 
-KKTC'de görev yapan personele ödenmekte olan tazminatın, Ada'daki hayat pahalılığı sebebiyle artırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.
Uygulamaya konulan iyileştirmeler de şunlar:
-İç güvenlik harekât bölgesindeki personelin tamamının tazminatları artırıldı. 
-Emsallerine göre daha zor şartlarda ve mahrumiyet bölgelerinde görev yapanlarla, risk seviyesi yüksek görevlerde bulunanlara ilave tazminat verildi.
-Afganistan'da görevli personelin gündeliklerinde 30-32 dolar, B.Hersek, Kosova, Arnavutluk gibi ülkelerde görev yapanların gündelikleri 5'er dolar yükseltildi. 
-MİT, Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli emeklilerinde olduğu şekilde, makam tazminatı almayan emeklilerin maaşlarına 100 TL iyileştirme yapıldı. 
-45 yaşını dolduran uzman erbaşlara sivil memurluğa geçerek emekli olabilme imkânı getirildi. 
-Uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçen personelin mağduriyetinin önlenmesi için emeklilik yaş hadleri üstçavuşlarda 46'dan 52'ye, başçavuşlarda 49'dan 54'e çıkarıldı.
Oğuzhan Şahin ANKARA

türkiye

Anahtar Kelimeler:
askere yüzde zam geliyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim