Öğretmen Diyarı

Askere izin müjdesi

Uzman erbaşlar barışta her yıl 30 gün planlı izin kullanabilecek. Ayrıca kısa süreli kullanılmak üzere 15 güne kadar yıllık mazeret izni verilebilecek,
Uzman Erbaş Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Milli Savunma Bakanlığının yönetmeliğine göre, uzman erbaşlar barışta her yıl 30 gün planlı izin kullanabilecek.

Ayrıca kısa süreli kullanılmak üzere 15 güne kadar yıllık mazeret izni verilebilecek, yıllık izinler, zamanı ve süresi, hizmetlerin aksamaması esas alınarak kıta, karargah ve kurum amirlerince düzenlenecek.

Uzman erbaşların yıllık planlı izinlerini yurt dışında geçirmek istemeleri durumunda, kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı veya bu komutanlıkların seminer, müşahede gezisi, ziyaretler ve seyahat maksadıyla yetki vereceği asgari tugay ve eşiti kıta komutanlıkları, yahut karargah veya askeri kurum amirlikleri tarafından talepleri değerlendirilerek karar verilecek.

Uzman erbaşlara bakmakla yükümlü oldukları veya refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren önemli hastalığa tutulmuş olması hallerinde, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak 3 aya kadar izin verilebilecek, gerekirse süre bir katına kadar uzatılacak.

Sürenin bitimini müteakip, 6 aya kadar aylıksız izin verilebilecek, bu müddet sözleşme süresinden sayılmayacak.

Uzman erbaşlara hafta sonu, yılbaşı, ulusal, resmi ve dini tatillerde talepleri üzerine hizmet ve görevlerini aksatmamak ve iş yeri şartları dikkate alınmak suretiyle garnizon terk izni verilebilecek.

Görev ve hizmet ihtiyacının gerektirdiği durumlarda asgari tugay ve eşiti komutan veya amirin yazılı onayıyla personel, izinden göreve çağrılabilecek.


ASTSUBAY OLMAYA İSTEKLİ UZMAN ERBAŞLAR

Öte yandan, astsubaylığa istekli uzman erbaş adayların değerlendirilmesinde Özel Kuvvetler Komutanlığında görevli olanlara kontenjanın yüzde 10'unu aşmamak kaydıyla Genelkurmay Başkanlığınca belirlenecek oran kadar ilave kontenjan verilebilecek.

sgkrehberi.com

Anahtar Kelimeler:
askere izin müjdesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim