Öğretmen Diyarı

Asgari Ücretliye Verilen Zam,Vergi Dilimi Yüzünden Geri Alınacak

Şuan 949 TL alan asgari ücretli çalışanların maaşları Bin TL'ye yükselecek. Bu artış sayesinde maaşlarında 51 TL'lik bir yükselme olan asgari ücretliler vergi dilimine girecekleri için 31 TL vergi ödeyecekler. Böylece aldıkları 51 TL zammın yarısından fazlasını devlete geri vermiş olacaklar.


51 TL Zammın 31 TL'si Vergi Olarak Geri Alınacak


Bugün gazetesinin haberine göre zammı beş ay boyunca bu tutarda alacak olan asgari ücretli, Maliye Bakanlığı’nın vergi düzenlemesi nedeniyle Aralık ayından itibaren 12 bin TL olan üst vergi dilimine geçeceği için ödediği Gelir Vergisi tutarı da 31 lira yükselecek. Yani 1 Temmuz’da geçerli olan 51 liralık zamdan geriye yıl sonu itibariyle 20 lira kalacak.


Zam Oranı Yüzde 5


Yüzde 5 zam alacak olan asgari ücretlinin brüt ücreti ise 1.273 liraya yükselecek. Sigorta Primi İşçi Payı 178 lira, İşsizlik Sigortası İşçi Payı 13 lira olacak. Gelir Vergisi matrahı 1.082 liraya çıkacak olan asgari ücretli bugün itibariyle 162 lira Gelir Vergisi ödeyecek. Damga Vergisi kesintisi de eklenince asgari ücretlinin eline geçen net tutar, Asgari Geçim İndirimi dahil 1.000 lira olacak. Tarihte ilk kez görülecek bu durum ile aylık 1.000 lira net alan asgari ücretliye üst gelir grubu tarifesi uygulanacak.


Türkiye Kamu Sen’in yaptığı hesaplamaya göre, bu nedenle Aralık ayı itibariyle asgari ücretlinin ödeyeceği Gelir Vergisi 193 liraya yükselecek.


2016 yılı için yeniden vergi dilimi sınırlarını belirleyecek olan Maliye Bakanlığı'nın üst sınırı yeniden belirlemesiyle asgari ücretlinin ödeyeceği vergi durumu değişecek.


Esnaftan Fazla Vergi Ödeyecekler


Ticaretle uğraşan kişiler yaptıkları harcamaları gider olarak gösterebildikleri için vergiden düşürebilmekteler. Asgari ücretlilerin mesleki olarak harcama yapma durumları olmadığı için gider vergisini üst sınırdan ödemek zorunda kalacaklar. Bu nedenle ticaretle uğraşan zengin kişilerden daha fazla vergi ödedikleri zamanlar olacak.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim