Öğretmen Diyarı

Artık emekliler banka değil bankalar emekli kuyruğunda
 Artık emekliler banka değil bankalar emekli kuyruğunda
Emeklilere banka promosyon çalışmaları sürerken, 'Emekli Bankacılığı'nda rekabet kızıştı. Bankalar, emeklileri müşteri yapmak için ücretsiz havaleden, kredi kartına ve kişiye özel kampanyalara kadar pek çok hizmet sunuyor.

Emeklilere maaş promosyonunda sona gelinirken, bankalar 'Emekli Bankacılığı' alanında yoğun rekabet yaşıyor. Mevduatı artırma çabaları doğrultusunda bireysel bankacılıkta artan rekabet, sektörde yeni promosyonları beraberinde getirirken, bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmalarda emekliler yeni hedef kitle oldu. Türkiye'de 12 milyona yakın emeklinin olması da 'Emekli Bankacılığı' alanında bankaları yeni arayışlara itti.

MEVDUATIN YÜZDE 12'Sİ

Geçen yıl emeklilere, bankacılık kanalıyla 152 milyar lira ödeme yapıldı. Öte yandan geçen yıl sonunda bankacılık sektörü toplam mevduatı 1 trilyon 260 milyar TL seviyesindeydi. Bu da emeklilere bir yılda ödenen maaş tutarının, toplam mevduatın yaklaşık yüzde 12'sine denk geldiğini gösteriyor. Diğer bir ifadeyle emekliler, bankacılık sektörü için önemini artırıyor.

Bu kapsamda emeklilere banka promosyonu verilmesi için çalışmalarını sürdüren hükümet, bir an evvel bunun neticelenmesi için uğraşıyor.

İŞLEM ÜCRETİ ALINMIYOR

Ziraat Bankası Dağıtım Kanalları Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, emekli maaşı müşteri sayısının toplam 4,7 milyon kişi olduğunu aktardı. Çakar, şunları kaydetti: "Müşterilerimiz kendilerine özel kredi faiz oranlarından faydalanabiliyor. Ayrıca aylık veya 3 ayda bir taksit ödeme seçenekleri var. 'Emeklinin Artısı Ziraat'te programıyla da farklı indirim kampanyaları sunuluyor."

İŞ'TEN 'EMEKLİ PAKETİ'

İş Bankası, Emekli Paketi müşterilerine, maaş aldıkları ayı izleyen ayda tek sefere mahsus 50 TL değerinde 'Hoş Geldin MaxiPuanı' hediye ediyor. Ayrıca vadesizde hesap işletim ücreti alınmazken, kredi kartı ve ek kartlardan da yıllık ücret tahsil edilmiyor.

Sağlık hizmeti hediye ediyor

Yapı Kredi ise, Emekli Bankacılığı kampanyası kapsamında, 3 yıl boyunca maaşını Yapı Kredi'den almayı taahhüt edene 300 TL Worldpuan ve ücretsiz Medline Sağlık Hizmeti hediye ediyor. Emeklilere havalelerdeki ücret muafiyeti ve ücretsiz düzenli ödeme imkanı da var.

Akbank'tan 300 TL chip-para hediyesi

Akbank, müşterisi olsun olmasın, maaşını taşıyan tüm emeklilere özel avantajlar sağlıyor. Akbank'ın kampanyasına katılan emekliler, 300 TL değerinde chip-para kazanıyor. Bu kapsamda emeklilerin Neo kartına, maaşın Akbank'a yatmaya başladığı aydan bir sonrakinden itibaren altı ayda bir 50 TL olmak üzere 6 seferde toplam 300 TL değerindeki chip-para yükleniyor. Ayrıca, hesap işletim ücreti alınmıyor.

Emeklilere özel kredi kartı çıkardı

DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark ise, "Taşıt ve konut kredilerinde indirimli faiz, başka bankalardaki borçları için özel taksit ve vade avantajlarından faydalanıyorlar" dedi. Emeklilerin elektrik, su, doğal gaz ve telefon faturalarına dönemsel kampanyalarla indirim kazanabildiklerini söyleyen Özark, "Ayrıca eczane ve market harcamalarında indirim ve tesisat arıza, çilingir, cam kırılması gibi asistans hizmetlerinde de faydalanabiliyor" dedi.

Akşam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim