Öğretmen Diyarı

Arabanız siber saldırı tehdidi altında


Böylelikle ulaşım araçlarının siber korsanların eline geçebileceği gözler önüne serilmiş oldu.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullandığımız cihazlar artık hem daha akıllı hem de birbirine daha kolay bağlanabiliyor. Bunun sonucu olarak da siber saldırı tehditlerine karşı daha savunmasız oluyorlar. Üstelik sadece mobil telefonlar değil, arabalar hatta gemiler bile tecrübeli siber korsanların hedefinde.

Yakın zamanda Forbes dergisi oldukça ilginç bir haber çalışması yaptı. Habere göre, Twitter güvenlik mühendisi Charlie Miller ve danışmanlık şirketi olan IOActive’in istihbarat yöneticisi Chris Valasek, bir arabanın direksiyon ve fren sistemini uzaktan kontrol edebilecek yazılım geliştirmişlerdi. Bu yazılım sayesinde arabanın kontrolü tamamen siber korsanın eline geçebiliyor.

Kimileri için bu sadece ilginç bir teknoloji haberi olarak gelebilir, ama geçtiğimiz ay şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybeden Michael Hastings’in bu tip bir yazılım ile öldürüldüğünü iddia edenlerin olması meseleyi farklı bir seviyeye çekiyor. Hastings, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) uzmanı bir gazeteciydi ve CIA eski başkanı Petraeus’un olaylı istifasında onun yaptığı haberlerin payı vardı. Üstelik sadece arabalar değil yatlar ve gemiler de bu tip saldırılara giderek daha açık hale geliyor.

Texas Üniversitesi’nden bir grup öğrencinin yapmış olduğu deneye göre, açık denizde seyahat eden bir gemiye sahte GPS sinyalleri göndererek rotasını değiştirmek ve böylece gemiyi deniz korsanlarının istediği bir tarafa yönlendirmek mümkün.

Daha akıllı ve daha kolay bağlantı kurabildiğimiz cihazların varlığı hayatımızı hiç şüphesiz kolaylaştırıyor. Ama deneyimli bir bilgisayar korsanının, arabanızın fren sistemini devre dışı bırakabileceği gerçeği ise bu yeni hayatın ciddi risklerinden birisi olarak karşımızda duruyor.

Bir dahaki sefere araba galerisine gittiğinizde, satıcınız arabanın üstün özellikleri yanında sizi siber saldırılardan koruyacak anti-virüs programlarını da anlatmaya başlarsa hiç ama hiç şaşırmayın!


Haber kaynağı:memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim