Öğretmen Diyarı

Annesi kaldı, o gözyaşları içinde gitti ama…

İstanbul'dan Edirne'ye yürüyerek gitmek için TEM Otoyolu'na çıkan Suriyelilerin dramı yürek burkuyor.
Sabah saatlerinde İstanbul Otogar’ından Edirne’ye, oradan da Avrupa’ya geçmek için yürüyüşe çıkan binlerce Suriyeli göçmenin dram dolu umuda yolculukları devam ediyor. Bazı vatandaşlar, Suriyeli mültecilere yardım edebilmek için araçlarının kapılarını onlara açsalar da sığınmacı sayısı fazla olduğundan sadece kadın ve çocukları alabildiler. Çocuklarını duran araçlara bindirip Edirne’ye doğru gönderen aileler ise yürüyüşlerine devam ederken polis tarafından durduruldular. Emniyet yetkilileri, yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıkladı. Bu andan sonra ne olacağını ve çocuklarla ailelerin nasıl tekrar buluşacağını kimse bilmiyor…


Foto: DHA

TEM’de Edirne’ye doğru yürüyüşlerini sürdüren Suriyeli sığınmacıları bazı sürücüler görerek emniyet şeridinde durdu. Onlara yardım etmek isteyen sürücüler kadın ve çocuk sığınmacıları araçlarına aldı.

YAKLAŞIK 25 SIĞINMACIYI ARACINA ALDI

Saat 09:00 sıralarında TEM otoyolunda emniyet şeridinde yürüyen Suriyelileri gören bir sürücü panelvan aracıyla emniyet şeridinde durdu. Yahya Albayrak isimli sürücü kadın ve çocukların bulunduğu yaklaşık 25 Suriyeli sığınmacıyı aracına bindirdi. Onları Edirne’ye kadar götüreceğini söyleyen Albayrak, “Edirne tarafına gidiyorum. Arkadaşları zor durumda gördüğüm için aracıma aldım. Yaklaşık 25 kişi var araçta. Onları Edirne’ye kadar götüreceğim” dedi.


Foto: DHA

ANNESİNİ BIRAKARAK GÖZYAŞLARI ARASINDA ARACA BİNDİ

Suriyeli bir kadın, araçta yer olmadığı için kendisi yerine 5-6 yaşlarındaki çocuğunun araca alınmasını istedi. Çocuk annesinden ayrılmak istemese de gözyaşları arasında araca bindi. Bir servis aracı da yol kenarında durarak, yaklaşık 20 Suriyeli sığınmacıyı aracına aldı. Sürücü, “Bugün araç boştu. Çocuklara yardımcı olmak için durduk. Aracımız Silivri’ye kadar gidecek. Silivri sapağında onları götüreceğiz” dedi. Geri kalan sığınmacılar emniyet şeridinden Edirne istikametine doğru yürümek isterken polis tarafından durduruldu.


Foto: DHA

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim