Öğretmen Diyarı

Annelere yeni bir müjde kapıda

Annelere yeni bir müjde kapıda. Torba yasa ile çalışan annelerin doğum borçlanması hakkını genişleten hükümet, şimdi yeni bir düzenleme için daha kolları sıvadı. Kadınlara sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumları borçlanma imkanı verilmesi için çalışma yürütülüyor. Böylece çalışan anneler emeklilik yaşını erkene çekebilecek. 

6 YIL KAZANIYOR 
Mevcut sistemde sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Ancak bu uygulama, sigortalı olduktan sonra yapılan doğumları kapsadığı için yaşı geriye çekmiyor. Düzenleme hayata geçtiğinde, kadınlar sigortalı olmadan önce yaptığı doğumları da borçlanabilecek. Böylece erken emeklilik söz konusu olacak.

İŞTE O FORMÜLLER 
Düzenlemeyle ilgili 3 formül konuşuluyor. İlk formüle göre; anne, sigortalı olmadan önce yaptığı doğumlardan sadece birini borçlanabilecek. Örneğin; iş hayatına katılmadan önce 2 doğum yapmışsa, bunun biri için borçlanma yapabilecek. İkinci formüle göre ise, sigortalı olmadan önce yapılan doğumlar için belli bir süre borçlanma imkanı tanınacak. Üçüncü formül de; belli bir prime sahip olanın sigortalı olmadan önce yaptığı doğumu borçlanabilmesi...

TORBA İLE HAKLAR GENİŞLEDİ
Hükümet, geçen yıl yaptığı düzenleme ile doğum borçlanması hakkını genişletmişti. Önceden sadece SSK'lı kadınlar borçlanma yapabilirken, bu yasa ile birlikte Bağ- Kur'lu ve memur kadınlara da aynı imkan getirildi. Ayrıca doğum sayısı ise 3'e çıkartıldı.
Takvim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol