Öğretmen Diyarı

Ankara’da yol çökü! Facianın eşiğinden dönüldü...
 Çöken yollarıyla sürekli gündeme gelen Başkent’te yine bir yolda göçük meydana geldi. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, “Çankaya Büyükesat Mahallesi'nde bulunan Mercan Caddesi'nin bir bölümü, komşu parselde süren inşaatta tekniğine uygun yapılmayan kazı çalışması nedeniyle çöktü. Mercan Caddesi yakınında dün gece saat 22.30 ile 23.00 arasında yolda yaklaşık 7-8 metre derinliğinde çökme meydana geldi, petrol istasyonu hizasında bulunan taş duvarlarda da yaklaşık 50 metre hasar oluştu” denildi.
ankara-yol-ic

FOTO: İHA / Göçüğün akaryakıt istasyonuna çok yakın bir noktada meydana gelmesi büyük korkuya neden oldu.

Olay yerinde inceleme başlatan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, yoldaki çökmenin inşaatı devam eden komşu parseldeki tekniğine uygun yapılmayan kazı ve forekazık sisteminin yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti. Yetkililer, Uğur Mumcu Caddesi’nin (Eski Köroğlu Caddesi) arkasındaki Kırkkonaklar semtini Gaziosmanpaşa'ya bağlayan Mercan Caddesi'nin özellikle sabah ve akşam saatlerinde çok yoğun bir trafik yükü taşıdığına dikkat çekerek, çökme anında,trafikte can ve mal kaybı yaşanmamasını büyük bir şans olarak nitelendirdi.

FOTO: İHA

FOTO: İHA

Çökme nedeniyle Mercan Caddesi'nin trafiğe kapatıldığını ve gerekli emniyet tedbirlerinin alındığını belirten yetkililer, çöken bölgede altyapıların da tahrip olduğunu kaydetti. Bölgeye intikal eden ASKİ ekiplerinin çöküntünün pis su, yağmur suyu ve içme suyu altyapısına hasar verdiğini tespit ettiğini belirten yetkililer, bölgede kısa süreli su kesintisi yaşandığını, ancak yapılan çalışmayla sorun yaşanmadığını ve uzun süreli planlanan bir kesinti olmadığını ifade etti. Çökmenin doğalgaz ve enerji hatlarında da hasara yol açtığını belirtilen yetkililer, bu konularda da ilgili kuruluşların gerekli çalışmaları yaparak, bölgede herhangi bir enerji sıkıntısına yol açmayacak önlemleri aldıklarını vurguladı.

FOTO: İHA

FOTO: İHA

Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını, Büyükşehir Belediyesi'nce çöküntüde sorumluluğu olan firmaya en yüksek cezanın uygulanacağını belirtti. Yetkililer, firmanın gerekli koşulları ve bölgede can ve mal güvenliği garantiye alınıncaya kadar caddenin trafiğe kapalı kalacağını, ulaşımın alternatif güzergahlardan sağlanacağını söyledi.

BU İLK DEĞİL

Ankara’da geçtiğimiz aylarda ODTÜ'nün 100. Yıl Kapısı’na yaklaşık 500 metre mesafede oluşan göçüğe bir otomobil ve bir kamyon düşmüştü. O olaydan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Çökmenin 1970'li yıllarda yapılan foseptik çukurundan kaynaklandığını açıklamıştı.

Yine geçtiğimiz Ocak ayında Ankara'da yer altından elektrik hattı çekilmesi sırasında açılan çukurda göçük meydana gelmiş, 1 işçi toprak altında kalarak yaralanmıştı.


Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim