Öğretmen Diyarı

Ankara Üniversitesi\'nden müthiş buluş!

Kurduğu 10 kişilik ekiple kansere savaş açan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, hastanın kök hücresinden kanser aşısı yapacaklarını söyledi. 

Projeyi Sağlık Bakanlığı'na sunmaya hazırlandıklarını belirten İlhan, aşılama işlemini ilk üniversite hastanelerinde başlatacaklarını açıkladı.

YAN ETKİSİ BULUNMUYOR

Yaşlı nüfusun artmasıyla kanser hasta sayısının da yükseleceğini vurgulayan Prof. Dr. Osman İlhan, bir ilke imza atmaya hazırlandıklarını açıkladı. Kanser aşısının hep başarısız olduğuna değinen İlhan, "Yapacağımız aşının yan etkisi bulunmuyor. Kendi kök hücresinden olacak aşıyla hastayı hayata bağlayacağız. Daha önce denenen aşılarda hastanın kanser kök hücresi belirlenmeden yapıldı" dedi. 

BAKANLIĞA SUNULACAK

Bir aya kadar projeyi Sağlık Bakanlığı'na sunacaklarını kaydeden İlhan, "Sağlık Bakanlığı Etüt Kurulu'ndan ruhsat alınacak, üniversitelerde çalışmalar yapılacak. Bu konuda deneyimli 10 kişiyle yola çıktık. Bu çalışmayla Türkiye kanserde önderlik edecek. Aşılar ücretsiz yapılacak" diye iddialı konuştu.

Her hastanın hücresi farklı
Her hastanın kanser kök hücresinin farklı olduğuna vurgu yapan İlhan, "İlik naklinde Avrupa'da 4'üncüyüz. Artık nakil değil, kök hücre aşısı konuşulmalı. Bugüne kadar hep çimeni biçtik artık kökünü de ortadan kaldırmak lazım" diye konuştu.

FATMA EREN

 

\"Bugün\"
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim