Öğretmen Diyarı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: 300 bin kamu çalışanı işten çıkarılacak
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, anayasa  değişikliğine ilişkin halk oylamasının sonucunu, "Genel itibarıyla biz Türkiye'de  bir zafer kazandık." sözleriyle değerlendirdi. 
 
Gökçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamak üzere geldiği  Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Halk oylamasının sonuçlarına ilişkin soru üzerine, "Genel itibarıyla  biz Türkiye'de bir zafer kazandık." ifadesini kullanan Gökçek, yüzde 54-55  seviyelerinde "evet" beklediklerini ancak milletin takdirinin bu yönde olduğunu  dile getirdi.
 
Ankara'da halk oylaması öncesi yapılan anketlerde "evet"lerin daha  yüksek çıktığını ancak bazı olayların oyun düşmesine neden olduğunu belirten  Gökçek, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Bunun iki özel nedeni var. Memurlar arasında, aslı astarı olmayan,  çok ciddi olarak '300 bin memurun görevine son verileceği'ne dair CHP'liler ve  FETÖ'cüler inanılmaz bir propaganda yaptılar. Bu propagandaya memur inandı ve  inandıktan sonra da 'Benim geleceğim ne olacak' gibi bir endişe içerisine düştü.  Bu bizi Ankara'da çok etkiledi kesinlikle. Bizi en çok vuran bu. İkincisi de bir  eyalet meselesi bir problem olarak ortaya sunuldu. Aslında böyle bir şey yoktu  ama o kadar yoğun bir propaganda yaptılar ki o yoğun propagandaya da inananlar  oldu. Bunlar üç puan civarında oyumuzun düşmesine neden oldu." değerlendirmesini  yaptı.
 
Ankara'da "hayır" oylarının çoğunlukta çıkmasının "Melih Gökçek'in  veya AK Parti'nin oyunun düştüğü" yorumlarına neden olduğunun ifade edilmesi ve  değerlendirmesinin sorulması üzerine Gökçek, "Ankara'da en son 44,8 aldım, şimdi  ise 48,85 aldık. Dört puan artmış oluyor. Dört puan artmasına rağmen Melih Gökçek  nasıl kaybetmiş oluyor, bunun mantığını anlayabilmek mümkün değil. Bu bir algı  yönetimi." dedi.
 
"Sandık kurulundaki adamlar neden müdahale etmiyor"
 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarını kabul etme  kararına ilişkin eleştirileri de değerlendiren Gökçek, YSK'nın daha önce başka  seçimlerde de bu tür kararlar aldığını hatırlattı.
 
Gökçek, sandık başında  CHP ve HDP'nin de görevlileri olduğuna işaret  ederek, şunları kaydetti:
 
"Sandık kurulundaki adamlar neden müdahale etmiyor? Sen kendi adamına  kızacağına kalkıyorsun 'Efendim mühürler yapılmadı' diyorsun. Ben şunu da  söyleyeyim, bu mühür olayının yapılmayışının en büyük nedeni bana göre özellikle  CHP'li sandık kurulu üyelerinin, sandık başkanlarının, yani memur ama CHP'li  netice itibarıyla, FETÖ'cü olan memurların yapmış olduğu bir oyun. Yani sırf  arkaya bir şaibe karışsın diye."


‘300 bin memur meslekten ihraç edilecek’ söylentisi Ankara’da etkili oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Ankara’da evet oylarının hayır oylarından düşük çıkmasının nedenini kamu çalışanlarına bağladı. Kamuda çalışan kamu personellerinin hayır kullandığını ima etti. Melih Gökçek referandum sonuçlarında memurların iş güvencesi konusunda çıkartılan söylentilerden dolayı 300 bin kişinin meslekten ihraç edileceği söylentisinin etkili olduğunu açıkladı.

‘300 bin memur meslekten ihraç edilecek’ söylentisi Ankara’da etkili oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yaptığı açıklamada Ankara’da referandum sonucunu değerlendirdi. Gökçek referandum sonucunda Ankara’da hayır oyunun fazla çıkmasında iki önemli etken olduğunu belirtti. Melih Gökçek CHP ve FETÖ taraftarlarının kamuda iş güvencesi söylentisinin oyların düşmesinde etkili olduğunu açıkladı. Diğer nedenin de eyalet söylentisi olduğunu belirten Gökçek, hayır oyunun fazla çıkmasını bunlara bağladı.

‘300 BİN MEMUR İŞTEN ÇIKARTILACAK’

Melih Gökçek memurlar arasında dolaşan ve doğruluğu olmayan 300 bin kamu personeli işten çıkartılacak söylentisi nedeninin oylarda etkili olduğunu ifade etti. Binlerce memurun görevine son verileceğinin CHP ve FETÖ tarafından kamuda yayıldığını açıklayan Gökçek, yapılan bu propagandaya kamu personellerinin inandığını, memurun iş güvencesi nedeniyle tedirginlik yaşandığını ifade etti. Memurlar arasında yaşanan bu durumdan dolayı oyların hayır olarak değiştiğini belirten Melih Gökçek, Ankara’Da bu durumun oyları çok ciddi şekilde vurduğunu açıkladı.

EYALET SİSTEMİ AÇIKLAMALARI OYLARI ETKİLEDİ

Ankara’da referandum sonuçlarında en önemli etkenin 300 bin memurun işten çıkartılacağı dedikodusu olduğunu belirten Gökçek, ikinci olarak da eyalet sistemini gerekçe gösterdi. Eyalet meselesi bir problem gibi gösterildi diyen Gökçek, aslı olmayan bu durumdan yapılan propagandanın da evet oylarının düşmesinde etkili olduğunu belirtti.
Kamu personelinin işten çıkartılması meselesi ve eyalet meselesinin Ankara’da oylarda yüzde 3 lük bir düşme olmasına neden olduğunu belirten Melih Gökçek, genel anlamda oylarının ise yüzde 4 arttığını ifade etti ve kaybetmediğini vurguladı.


kaynak vatan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim