Öğretmen Diyarı

Anıtkabir’de 30 Ağustos önlemleri
Anıtkabir’de ilk kez bariyer uygulaması yapılıyor. Anıtkabir avlusuna sabah 08.00’den itibaren metal bariyerler yerleştirilmeye başlandı. Bu bariyerler resmi tören sırasında ve daha sonra vatandaşların ziyaretlerinde, düzenin sağlanması, kapalı olan bölümlere geçişin engellenmesi amacıyla kullanılıyor. Daha önceki törenlerde bariyer uygulaması yapılmamıştı.
Anıtkabir güvenliğini gün boyunca resmi kıyafetli askerler sağlıyor. Ayrıca tören alanı ile Anıtkabir içinde ve çevresinde 30 Ağustos nedeniyle, 450 sivil kıyafetli asker de görevlendirildi. Alınan önlemleri, Anıtkabir komutanı Piyade Albay Nezih Aşıcı da bizzat denetledi.

AKM’DE TÖREN

30 Ağustos için Atatürk Kültür Merkezi’nde de tören düzenlenecek. Bu yılki törenlerde tank ve top geçişi olmayacak, uçak gösterisi yapılmayacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine katılacak.
Tören birliklerini selamlamasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra halka hitap edecek. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın canlı performans sergileyeceği törende, bir subay konuşma yapacak. Törende, muharip gaziler ile FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında gazi olanlar da hazır bulunacak.
Türk Silahlı Kuvvetleri Onur Taburu, özel birlikler, tarih bölük ve atlı süvari birliğinin geçiş yapacağı törende, 7 bölgenin halk oyunları, seymenler, mehteran ve tarihi Osmanlı Birliği de geçit törenine katılacak. Mehteran Konseri’nin marşlar seslendireceği törende, dev Türk bayrağının geçişi de yapılacak.


Kaynak: Sözcü
Anahtar Kelimeler:
Anıtkabir30 Ağustos

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim