Öğretmen Diyarı

Ana Sınıfı öğretmeninden darp iddiası
Kızının darp edildiğini iddia eden anne Songül İtah, kızının banyosunu yaptırmak için soyduğunda vücudunda darp izlerini görerek şikayetçi oldu. Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde bulunan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ana sınıfında ana sınıfı öğrencisine darp iddiası yaşandı. 5 yaşındaki kız çocuğunun darp edildiğini iddia eden anne hastaneden darp raporu alarak karakola giderek şikayette bulundu. Okulda boya badana işi yapan ustalar ağlayan kız çocuğunu gördüklerini belirterek konuyla alakalı öğretmeni ikazda bulunduklarını öğretmenin de kendilerine öğretmenliğini sorgulamayacaklarını söylerek kendilerini azarladıklarını öne sürdüler. Öte yandan, iddialara göre öğretmen dövdüğü çocuğun kulağına seni dövdüğümü anne ve babana sakın söyleme bu aramızda bir sır olarak kalmalı dediği, bunuda tesadüfen kardeşini ana sınıfından alan ablası duyarak anne ve babasına anlattı. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan darp edildiği ileri sürülen 5 yaşındaki ana sınıfı öğrencisinin annesi Songül İtah, “Kızım 5 yaşında ve anaokulunda okuyor. Bir ay önce görevinden alınan öğretmen geri geldi. P. adında olan bu öğretmeni hiçbir yerden tanımıyorum. Fakat bu öğretmen kafayı bizlere takmış durumda. Daha önce çocuğuma ceza vermişti. Kalorifer Peteğin önüne oturturmuş çocuğumun böbrekleri şişmişti. Bu yüzden kızım altını ıslatmıştı. Ben gittim bunu öğretmenle görüştüm. Öğretmen bana çık dışarıya çık benime konuşma git derdini müdüre söyle dedi. Müdürün yanına gittiğimde müdür de Perihan hoca 10 yıllık çok iyi bir öğretmendir siz onun öğretmenliğini sorgulayamazsınız.Ben de müdür beye o zaman benim çocuğum eğer ceza alacaksa başka bir ceza verin ona ama benim çocuğum çok akıllı bir çocuk dedim o ise zeytin çekirdeklerini yere atmış bende çocuğum okulda sorun yaratmasın diye zeytinlerin çekirdeğini çıkarıp yumurta kabuklarını da soyuyordum ve çocuğumu bu şekilde okula gönderiyordum. Ben müdür beyin yanın şikâyet amaçlı gittiğim günden beri P. öğretmen bana karşı kin tuttu.

Artık bütün velilerle işbirliği yaparak bu kadının çocuğunu bu okuldan alalım sizin çocuklarınız aynı şeyleri yaparsa da aynı cezayı sizin çocuklarınıza da veririm. Bir kaç öğrenci veli bana şunları dedi. Bakın öğretmen sizin hakkınız da bunları söylüyor.Çarşamba günü kızımla yolda yürürken öğretmeni yolda gördük kızım arkama saklanıp anne öğretmenim dedi. Ben de korkma kızım ne olacak dedim. Kızım başka bir gün dedi ki anne öğretmen beni dövdü kapını önüne attı yerde oturttu. Koridoru boylayan boyacılar öğretmene gelerek hoca hanım siz niye bu soğuk havada çocuğu sokağa atmışsınız bari paltosunu verin deyince tamam tamam kızım gel içeriye başıma iş açacaksın . Bir gün kızıma banyo yaptırmak için onu soyduğumda kızımın vücudunun her tarafının morardığını gördüm. Hastahaneden darp edildiğine dair darp raporu aldık. Doktor kızımın darp edildiğini söyledi. Karakola gidip şikâyetimi belirttim. Çocuk kendini ifade edebildiği için çocuk şubede kendisi ifade verdi. Çocuğum avukat eşliğinde ifadesini verdi” diye konuştu.Çocukların şiddetle eğitilmeyeceğini de sözlerine ekleyen Anne Songül İtah, “Bir anne olarak bir öğretmenin böyle davranmaması gerektiğini şiddete başvurmaması gerektiği söylüyorum. Çocuklar şiddetle eğitilmez ben 10 yıl sonra anne olmuş bir insanım çocuğumu şiddet çerçevesinde büyütmedim.
Çocuğumla konuşarak iletişime geçiyorum. Bir öğretmenin böyle davranması doğru değil. Sonuçta biz de evladımızı ona teslim ediyoruz. Gözümüz arkada kalmadan evimize dönmemiz gerekiyor. Öğretmenler böyle şiddeti kullanırlarsa biz çocuğumuzu anaokuluna göndermeyiz. Bizim nazarımız da anaokulu gerekli bir ihtiyaç olmayacak. Ayrıca müdür bey bizlere bu öğretmenler görevden uzaklaştırıldığı için bunların psikolojileri bozuldu. Madem psikolojileri bozuldu bunlar o zaman nasıl göreve tekrar geldiler. Bu öğretmenlerin bir psikiyatrist tedaviden geçmeleri lazım. Sonuçta biz onlara kendi geleceklerimizi emanet ediyoruz” dedi.Okullarda kamera sisteminin yapılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Anne Songül İtah, “Okullar da kamera olmasını isterim.

Yetkililere de buradan sesleniyorum eğer okullar da kameralı bir sistem olursa sürekli okula gitmek zorunda kalmazdım” diye konuştu.Kaynak: http://www.diyarinsesi.org/haber/diyarbakirda-ana-sinifi-ogretmeninden-darp-iddiasi-96217.htm 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim