Öğretmen Diyarı

Altındaki düşüş durdurulamıyor

Amerika'daki borç krizi, Suriye'deki gerginlik ve Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alımınınısonlandırılmasına ilişkin takvim muammasına rağmen altın fiyatlarındaki aşağı yönlü trendsürüyor. Altındaki fiyat hareketleri küçükyatırımcının kafasını karıştırırken analistler altında aşağı yönlü seyrin sürebileceğine işaret ediyor.


Altın fiyatlarını değerlendiren Garanti YatırımDöviz ve Emtia Analisti Gökalp İçer, "Hindistan'da gerileyen fiziki talep, altın fiyatlarını olumsuzetkileyebilir. 1.275 dolar ons seviyesinin kırılmasıdurumunda bir kez daha 1.200 dolar seviyelerinin görülebileceğini düşünüyoruz" dedi.


İçer, ABD'de 1 Ekim'den bu yana devam eden bütçe görüşmeleri konusunda gelen ılımlı açıklamaların,altın fiyatlarının 1.300 dolar seviyesinin altına gerilemesine yol açtığını ifade ederek, devlet kuruluşlarıtarafından yayınlanması gereken ekonomik verilerin açıklanmadığını belirtti.


Hükümetin bazı kuruluşlarının kapalı kalması sebebiyle tüketici güven endeksi, perakende satışlar verisigibi bazı ekonomik indikatörlerin olumsuz etkilenmesinin ve Fed'in tahvil alımlarında azaltmaya gidebileceği yönündeki piyasa beklentilerinin zayıflamasını beklediklerini aktaran İçer, bu durumun altın fiyatlarında kısa vadeli yükselişler görülmesine sebep olabileceğini, ancak bu yükselişlerin sınırlı kalacağını öngördüklerini bildirdi.


İçer, fiziki talep zayıf seyrederken Çin'de 1 Ekim'de başlayan "Ulusal Altın Haftası"nın da fiziki talebiartırmaya yetmediğine dikkati çekerek, "Dünya Altın Konseyi, Hindistan altın ithalatının son çeyrekte 100 tona kadar gerilediğini belirtiyor. Ayrıca ABD'de satılan Altın Para'ya (Amerikan Eagle Coin) olan talep de gözle görülür biçimde gerilemiş durumda" dedi.


Borsa yatırım fonlarının altın varlıklarında son haftada düşüş görülürken, 35 milyar dolar büyüklüğündekiSOFAZ (Azerbaycan Devlet Fonu) gibi bazı müstakil fonların, 2014 yatırım planlarında altın varlıklarınıartıracaklarını dile getiren İçer, altının uzun vadede sağlıklı görünümünü henüz yitirmemiş olmasına karşınkısa vadede aşağı yönlü risklerini koruduğunu söyledi.


İçer, Hindistan'da gerileyen fiziki talebin, altın fiyatlarını olumsuz etkileyebileceğini ve Cuma günü Comexvadeli piyasasında tek seferde yapılan 8000 kontrat altın satışıyla 1.275 dolar seviyesinin altına inildiğini belirterek, bu seviyenin altında kalıcı bir seyir görülmesi durumunda 1.200 dolar seviyelerinin gündemegelebileceğini kaydetti.


ALTINDA ÇIKIŞ İÇİN ZEMİN HAZIRLANIYOR


Karakaş Atlantis AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş da ABD'de devam eden bütçe açığıkonusundaki uzlaşma sıkıntılarına dikkati çekerek, "Bütçe açığı tartışmaları ve Janet Yellen'ın Bernanke'den sonraki muhtemel Fed başkanı olması ne hikmetse altın üzerinde olumlu bir havaestiremedi. O zaman akla, 'alım için erken mi?' sorusu geliyor. Altın fiyatlarında son bir ay içerisindeyaşanan sert dalgalanmanın bu hafta içerisinde azalarak devam ettiği görüldü" ifadelerini kullandı.


Altının ons fiyatında bu hafta dar bir bant hareketi gözlendiğini söyleyen Karakaş, "Haftalık göstergelereuyumlu olarak düşüş hareketi yaşanmaya devam etti. Altının ons fiyatındaki hafta boyunca yaşananyukarı çıkış hareketleri geçen haftalardaki gibi yine satışla karşılandı. Şu anki altın fiyatları uzun vadedealtını bir yatırım aracı olarak gören küçük yatırımcılar için cazip olarak görünmektedir" ifadelerini kullandı.


Sarı madene ilişkin fiyatlarda artış beklentisini koruduğunu dile getiren Karakaş, "Altın fiyatlarındakiolumsuz seyre ABD'de devam eden bütçe görüşmelerinin etki ettiğini bu sorunun çözülmesi ile borç tavanının artırılması ve yeni FED başkanı adayı Yellen'in parasal genişleme taraftarı olması altınlailgili olumlu bakış açımızı devam ettirmektedir. Geçenlerde Bernanke bir açıklamasında "altına ne oluyor anlamıyorum" demişti. Gerçekten biz de anlamıyoruz. Tek bildiğim altında büyük çıkış için sağlam bir zeminin hazırlandığı" şeklinde konuştu.

 
\"Anadolu
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol