Öğretmen Diyarı

\'Altın\' taktikler!

Fiyatların hızla inip çıktığı, tahmin yapmanın giderek zorlaştığı altın piyasasının 'kara kutusu' açılıyor. Altından kar etmek için ya da kenara attığımız 3-5 çeyrekten 10-15 lira kazanç elde etmek için ne yapmak gerektiğini altıncılara sorduk.

 

ALTINI HANGİ KUYUMCULARDAN ALMALI? ALIŞ-SATIŞ İÇİN UYGUN GÜNLER HANGİLERİ?

 

Ulaştığımız sonuçlara bakılırsa 'Altının kara kutusunu bulduk' dediğimiz de hiç de abartmış olmuyoruz. Öyle ki altını aldığınız kuyumcuun yerinden tutun da alış-satış yaptığınız günlere varıncaya kadar elde edeceğiniz kazancınızı etkileniyor.

 

İŞTE İŞİN PÜF NOKTALARI...

 

GRAM ALTIN GERİLESE BİLE FİYATI DÜŞMEYEN ALTIN HANGİSİ? HANGİ GÜNLER ALIM İÇİN UYGUN?

 

Çeyrek altın ile cumhuriyet arasındaki fark ne? Hangisi daha karlı? Altın Piyasası Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk'ün HABERTURK.COM'a verdiği bilgilere göre altın ticaretinde en düşük kar marjı cumhuriyet altınında. Elbette kişinin bütçesine göre çeyrek altına da yatırım yapılabilir ancak cumhuriyet altında tarih farkı bulunmuyor. Talep sebebiyle gram altında fiyat gerilese bile cumhuriyet altının fiyatında düşüş olmuyor. Dolayısıyla cumhuriyet altını orta ve uzun vade için iyi bir yatırım aracı.

 

İŞTE KİLİT SORU: ALTIN AMA HANGİ ALTIN? GRAM MI, CUMHURİYET Mİ YOKSA KÜLÇE Mİ?

 

Altın Piyasası Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk'e göre son zamanlarda gram altında ön planda. Fakat külçenin gram altına dönüştürülmesinde oluşan maliyetler de fiyata yükleniyor. 1 kilonun üzerinde alım-satım yapılacaksa külçe altın öneriliyor. Burada alım-satım farkı gramdan daha da düşük olduğu bilinmeli.

 

BİLEZİK ALACAKLARA, DÜĞÜN YAPACAKLARA VE EVLENECEKLERE UYARI! HANGİ ALTININ KARI DAHA AZ?

 

Bazı vatandaşların hem kullanayım hem de 'kar edeyim' mantığı ile 22 ayar bileziğe yöneldiğini belirten Yıldırımtürk bu konu hakkında da birçok tüyo veriyor. Buna göre bileziğin alım-satım farkı yüzde 10 dolayısıyla buradaki karlılık daha az. Bunun dışındaki takılar, pırlantalar ise yatırım amaçlı olarak satın alınmamalı. Çünkü alım-satım arasındaki fark yüzde 50-100 civarına kadar çıkıyor.

 

HANGİ KUYUMCULARDAN ALIŞVERİŞ YAPMAK DAHA KARLI?

 

Yıldırımtürk, döviz piyasasnda olduğu gibi fiyat farkının en az olduğu yerin Kapalıçarşı olduğuna dikkat çekiyor. Şehir merkezlerinden uzaklaştıkça fiyat farklarının attığını belirten Yıldırımtürk, "Örneğin Kapalıçarşı'da külçe altındaki fiyat farkı 50 kuruş iken, semt kuyumcusunda bu fark 1.5-2 lira civarında olabilir" dedi. VE EN ÖNEMLİ PÜF NOKTALARINDAN BİRİ... ALTIN ALACAKLAR GÜNÜN HANGİ SAATİNDEN KUYUMCUYA GİTMELİ?

 

Altın Piyasası Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın piyasasında fiyatların oluştuğu saatlerin 11.30 ile 12 arasında olduğunu söyledi. Saat 15.30 gibi New York borsasının açılışı sonrası yeni fiyatlar oluşabileceğine dikkat çeken Yıldırımtürk, öğleden sonraki fiyatların daha gerçekçi olduğunu sabah saatlerinde genellikle bir önceki günün fiyatlarından satış yapıldığını söyledi.

 

KUYUMCUYA HANGİ GÜN GİTMELİ?

 

Genelde haftanın ilk yarısında altın fiyatlarının yüzde 60 daha ucuz olduğuna dikkat çeken Yıldırımtürk, haftanın 2. yarısı hatta cuma günü fiyatlarda yüzde 40 oranında bir artış görülebileceğini söyledi. Yıldırımtürk, bu yıl için temmuzun tamamı ile ağustos ayının ortasına kadar olan dönemin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini satış için ise eylül ve ekim aylarının düşünülebileceğini söyledi.

 

\"Habertürk\"

Anahtar Kelimeler:
Altın Taktikler!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim