Öğretmen Diyarı

Altın fiyatları yılın en düşük seviyesinde

ABD Merkez Bankası Fed'in dün başlayan toplantısı piyasaları etkilemeye başladı. Aylık 85 milyar dolarlık varlık alımı yapan Fed'in bu rakamda azaltıma gideceği beklentisi başta altın olmak üzere piyasalarda hareketliliğe yol açtı.

Altın uluslararası piyasalarda ons başına 1300 doların altına gerileyerek bir eşiğin daha altına düştü. Altın şu dakikalarda 1298 dolardan işlem görüyor. Altın bu seviye ile 8 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ALTINDA KRİTİK SEVİYE 1250 DOLAR

ABD Merkez Bankası Fed'in başta tahvil alım azaltımı olmak üzere kritik kararlarını bu akşam açıklaması bekleniyor. Uzmanlar kararlardan sonra altın için 1250 dolar seviyesinin kritik destek olmasını bekliyor.

EN KÖTÜMSER TAHMİN

Altın hakkında en kötümser tahminleri ise ünlü yatırım bankası Goldman Sachs'ın analistleri yapıyor. Bankanın emtia analistlerinden Jeffrey Curriye altın fiyatlarının zayıf ABD verileri ardından yükseldiğini 2014 yılında bu yükselişin son bulacağını söyledi. Currie altının 2014 yıl içinde bugünkü değerinden yüzde 20 düşerek 1050 dolar seviyelerine geleceğini iddia etti. Currie bu tahminine gerekçe olarak ABD ekonomisinde yaşanacak toparlanmayı gösterdi.

 
 
\"Hürriyet\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim