Öğretmen Diyarı

Altın fiyatları uçtu!

Son dönemde yatırımcısını büyük hayalkırıklığına uğratan altın hayat belirtisi gösterdi.  1.100 dolar seviyelerinin konuşulduğu altının ons fiyatı uluslar arası haber ajanslarına düşen tek bir haberle tırmanışa geçti.

Altının onsunda bugünkü değer artışı yüzde 2’yi aşarken fiyatlar 1.217 dolara tırmandı. Altın fiyatlarını hareketlerinde haber ise dünyanın en büyük altın ithalatçısı olan Hindistan ile ilgili.
Hindistan’ın ithalatta uyguladığı yaptırımların bazılarında yumuşamaya gideceği haberleri altın fiyatlarında yukarı yönlü sert hareketler yaşanmasına neden oldu. İthalat kurallarında ne gibi bir yumuşama olabileceğine ilişkin haberde herhangi bir bilgi yer almadı.

 

Bu arada Çin Altın ve Gümüş Borsa Topluluğu (CGSE) Başkanı Haywood Cheung'a göre, ons başına 1.200 dolar civarında dalgalanan altın, Ocak ya da Şubat aylarında 1.100 dolara düşebilir.
Haywood Cheung, dün bir CGSE aktivitesinin ardından verdiği mülakatta, düşüşün ardındaki iki faktörün, ABD'de parasal genişlemenin (QE) sonlandırılması ve petrol fiyatlarında son dönemde görülen sert kayıpların olduğunu söyledi.
HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

Anahtar Kelimeler:
altın fiyatları uçtu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim