Öğretmen Diyarı

Altın'da kritik seviyeye yaklaşıldı
 Piyasalarda merkez bankaları kararlarına bağlı iyimserlik sürüyor. Altındaki yükseliş henüz güç kazanmış değil. Halen 112.85 liradan alıcı bulan altında yön tayini için 112-115 lira aralığı izlenmeli. Çıkışın devamı için 115 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu seviyenin aşılması halinde…

ABD Merkez Bankası (FED) faiz politikasının değişmesiyle başlayan olumlu havaya Türkiye ve Avrupa merkez bankası kaynaklı gelişmelerle petrol fiyatlarındaki yükseliş de katkı yaptı. Bu yöndeki fiyatlama borsaları bir süredir taşımakla birlikte kısa dönem için ciddi primler de oluştu. Olumlu havanın devamı açısından yeni beklenti ve gündeme ihtiyaç var.

Hürriyet Gazetesi yazarı Zeynel Balcı’nın analizine göre, düşük faiz oranlarının devam edeceğine dair beklentiler, piyasaya yabancı girişinin sürmesi ki mevcut havayı destekliyor. Buna karşın uluslararası borsalardaki çıkışın ivme kaybetmesi, Çin ekonomisi ve borsasıyla ilgili olumsuzlukların devam ediyor olması, Suriye odaklı jeopolitik gelişmeler piyasanın yumuşak karnı olmaya devam ediyor.

Özellikle Suriye tarafından Kilis’e atılan roketler gerilimi artırıyor ve tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Önümüzdeki hafta, faiz değişikliği beklenmeyen 27 Nisan’daki FED toplantısı ve sonrasında yapılacak açıklamalar izlenmekle birlikte daha temkinli bir piyasa görülebilir.

Borsada satışlara dikkat

Balcı’ya göre, borsada çıkış trendi devam etmekle birlikte önemli direnç noktalarına yaklaşılmış durumda. 87.000-88.000 puan ilk direnç seviyeleri olarak görülürken bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. 88.000 puan seviyesinin üzerinde ise çıkışın devamıyla sonraki direnç noktaları 90.000-92.000 seviyelerinde bulunuyor. Geri çekilmelerde tutunma noktaları 85.000-84.000 seviyelerinde. 84.000 seviyesinin üzerinde çıkış trendi korunuyor.  Bu seviyenin altında kalınması durumunda ise kâr satışlarının devamı beklenebilir. Yükseliş denemeleri satış yönünde kullanılabilir.

Altın fiyatlarında tepki yükselişi

Altında (Ons/Dolar) tepki yükselişi henüz güç kazanmış değil. İlk dirençler 1.270-1.282 dolar seviyelerinde. Çıkışın devamı için 1.282 dolar seviyesinin geçilmesi önemli. Bu durumda 1.300-1.310 dolar sonraki direnç seviyeleri. İlk destekler ise 1.225-1.215 dolar seviyelerinde bulunuyor. Geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir.

Altının Gram/ TL fiyatında ise yön tayini için 112-115 lira aralığı izlenebilir. Çıkışın devamı için 115 lira seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu durumda 121-122 lira seviyeleri gündeme gelebilir.


Kaynak:
www.ekonomiekibi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim