Öğretmen Diyarı

Altın alacaklar için çok kritik tarih

Vatan Gazetesi'nden Ali Ağaoğlu bugün "Piyasanın altını oyacak mı?" başlığıyla kaleme aldığı köşe yazısında altın fiyatlarını doğrudan etkileyecek paylaştı. Ağaoğlu, İsviçre 1.900 ton altın alırsa fiyatlar fırlar mı? sorusunu sordu. 

İşte Ağaoğlu'nun bugünkü köşe yazısından ilgili bölüm:  

"Bu haftanın en çok konusu Pazar günü İsviçre’de yapılacak olan “altın referandumu” olacak. Perşembe ve Cuma günü ABD piyasaları “Şükran Günü” nedeniyle kapalı olacağından, İsviçre referandumu hayli ilgi çekeceğe benziyor. İsviçre altın konusunda üç meseleyi oylayacak:

 

1- İsviçre Merkez Bankası’nın varlıklarının yüzde 20’sini altın tutması

2- tutulan altın rezervlerinin yüzde 30’nun ülkeye getirilmesi

3- İsviçre’nin elindeki altınlardan bundan sonra hiç yapmaması!

 

Oylamadan “evet” çıkacak olursa 1.040 ton altın bulunduran İsviçre’nin 2019’a kadar 1.900 ton alması gerekecek! 1.200 dolar/ons fiyatı göz önüne alındığında 73.3 milyar dolardan söz ediyoruz. Satın alınacak miktar dünyanın 1 yıllık altın üretiminin yaklaşık yarısında denk geliyor. 2019’a kadar beş yıl içinde peyderpey alınacağı için normalde fiyatları çok da fazla etkilemeyecektir. Ancak bunu olan spekülatörler/manipülatörler bu haftanın sonlarına doğru altın fiyatlarında oynaklığı arttıracaklardır. Hele ki ABD piyasalarının tatil olması, onlara bulunmaz bir sunacaktır.   

 

Altının ons fiyatında Cuma günü test edilen 1.207 seviyesi önemli. Bu seviye aşılırsa çok daha önemli olan ve “karar verici seviye” diyebileceğim 1.231 dolar gündeme gelecek. Altında kalıcı, sürdürülebilir bir yükselişten söz edebilmek için bu seviyenin aşılması şart! Aşılamazsa 1.090-1.140 bandına doğru bir geri çekilme yaşanacaktır!"

\"Vatan\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim