Öğretmen Diyarı

Altın 4 ayın en düşük seviyesine geriledi

 

 

Altın fiyatları Fed toplantı tutanaklarından ağır darbe aldı.


Fed'in dün açıklanan Ekim ayı toplantıtutanaklarında varlık alımlarından önümüzdeki aylarda çekilmeye başlanabileceği mesajı çıkmasının ardından altın düşüşe geçti.


Tutanakların açıklanmasından önce 1276 dolara kadar yükselen altın, açıklamayla birlikte hızla değer kaybederek önce 1259 dolara, sonra da 1242 dolara kadar geriledi.


DÖRT HAFTANIN DÜŞÜĞÜNE YAKIN


Bugünkü açılıştan sonra yüzde 0,3 primle 1247 dolarda seyreden altın, bu seviyeyle dört haftanın en düşüğü olan 1240 dolara yakın durumda.


DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ


Merkez Bankası'nın para politikasında sıkılaştırmaya gidecek olmasının etkisiyle dün 2.00 seviyesineyaklaşan dolar/TL de, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alımlarını beklenenden erken başlatabileceği endişeleri ile 2.02'ye yaklaştı.


Fed tutanaklarının ardından dolar global bazda değer kazandı. Dün 2.0041/2.0045 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah 2.02 seviyesine yaklaştı. Dün 2.3494 seviyesinde olan sepet bazında TL ise bu sabah 2.3646 seviyesinde.


Çeyrek altın fiyatlarında son durum...

Altın 4 ayın en düşük seviyesine geriledi


Uluslararası piyasada altının onsu, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alım programında gelecek bir kaçtoplantıda sınırlamaya gidebileceği beklentileriyle, son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.


Uluslararası piyasada ekim ayı sonundan beri düşüş eğiliminde olan altının onsu, dün akşam açıklanan Fed toplantı tutanaklarında halen aylık 85 milyar dolar olan tahvil alım programının gelecek bir kaçtoplantıda azaltılabileceği söylemleri sonrasında 9 Temmuz'dan beri gördüğü en düşük seviye olan 1.240,90 dolara kadar geriledi.


Geçen hafta Fed Başkanlığının tek adayı olan Janet Yellen'in Senato'da yaptığı sunumda ekonominin parasal genişlemeye halen ihtiyacı olduğuna dair açıklamaları altının onsunda sınırlı bir yükselişe neden olsa da satış baskılarının devam ettiği ve dünkü toplantı tutanakları sonrasında düşüşün hızlandığı görüldü. Böylece altının onsu 28 Ekim'de gördüğü 1.361,90 dolar seviyesine göre yaklaşık yüzde 9 değer kaybederek analistlerin destek seviyesi olarak nitelendirdikleri 1.250 doların altına geriledikten sonra şu dakikalarda 1.247 - 1.250 dolar aralığında dengelenme çabasında.


Teknik analistler, altının onsunda 1.250 dolar seviyesinin altında yapılacak kapanışların düşüş trendini destekleyeceğini ve 1.180 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor. Altının onsu en son 28 Haziran'da 1.180,60 doları görmüş ve bu seviyelerden 1.433,76 dolara kadar devam edecek 2 ay süren bir yükseliş trendine girmişti.


Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de düngece açıklanan Fed'in ekim ayı toplantı tutanaklarından sonra Fed rüzgarının altın için yeniden sert esmeye başladığını belirtti. Yıldırımtürk, yaz aylarında fiziki talebin etkisiyle güçlü gibi görünen altınfiyatının, ABD'li büyük altın fonlarının bu süreci satış fırsatı olarak değerlendirmesiyle dalgalı bir seyir izlediğini, fiziki talebin azalmaya başladığı eylül ayından beri ise yükselişlerin daha sınırlı, düşüşlerin daha sert olduğunu vurguladı.


Bu sabah Uzakdoğu ve Asya Borsalarında altın fiyatının sert bir şekilde düştükten sonra gelen tepkialımlarıyla 1.248,50 dolara kadar yükseldiğini hatırlatan Yıldırımtürk, Avrupa ve ABD borsalarında da Fed tutanakları baskısı ve tepki alımlarının etkisiyle dar aralıkta dalgalı bir seyir izlenebileceğini ifade etti.Yıldırımtürk, öğleden sonra ABD'de açıklanacak verilerin başta haftalık işsizlik maaşı başvuruları olmak üzere altın fiyatı üzerinde belirleyici olacağını belirterek, 1.230 ve 1.225 dolar seviyelerinin gün içi destek, tepki yükselişlerinde ise 1.257 ve 1.265 dolar seviyelerinin direnç olarak takip edileceğini kaydediyor.

AA - NTV

 
\"NTV\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol