Öğretmen Diyarı

Aktif Eğitim Sen' e üye olduğum için pişmanım'
Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle kapatılan Aktif Eğitim Sendikasının (Aktif Eğitim-Sen) Tekman Şube Başkanı Şafak Dönmez, sendika üyesi Yusuf Korkut'a "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, geçen celse tahliye edilen sanıklar Yusuf Korkut ve Şafak Dönmez ile sanık avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanık Muhsin Mayda ise duruşmaya gelmedi.

Sanıklardan Korkut ve Dönmez'in avukatı Bahadır Erdoğan, cumhuriyet savcısının geçen hafta açıkladığı esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmasını yaptı.

Mütalaayı kabul etmediklerini söyleyen Erdoğan, suç unsurunun oluşabilmesi için suç teşkil eden durumda süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk olması gerektiğini öne sürdü.

Erdoğan, sanıkların Bank Asya'da hesap sahibi olmaları ve Aktif Eğitim Sendikasına üyeliği harici hiçbir tespit bulunmadığını dile getirerek, "Suçun gerçekleşmesi için sanıkların terör örgütünün amacını bilmeleri ve buna yönelik hareket etmesi gerekirken buna yönelik hiçbir adli vaka bulunamamıştır. Hiçbir kesin delil bulunamamıştır." diye konuştu.

Son sözleri sorulan sanıklardan Dönmez, "Kanuna aykırı hiçbir şey yapmadım. Bu örgütün amaç ve düşüncelerine yönelik bilgi sahibi olsaydım bankaya para yatırmaz, sendikaya üye olmazdım." dedi.

Korkut ise son sözü olarak, "Sendikaya üye olduğum için pişmanım. Bu örgütün gerçek yüzünden ve sendikanın mahiyetinden haberim olmadı." ifadesini kullandı.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sabıklardan Korkut ve Dönmez'i "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Heyet diğer sanık Mayda'yı "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan önce 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Mayda'nın cezasını duruşmalardaki iyi hali sebebiyle 10 aya indiren heyet, daha sonra bir daha suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşması sebebiyle sanık hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Buna göre sanık 5 yıl içinde bir daha kasten suç işlemesi halinde, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan verilen cezayı da çekecek.

- İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, FETÖ/PDY'nin örgütün şifreli haberleşme programı ''ByLock'' kullanıcısı olan sanık Şafak Dönmez'in, örgütle ilişkili olduğu iddiasıyla kapatılan Aktif Eğitim Sendikası Tekman Şube Başkanı olduğu, örgütün finans kaynağı Bank Asya'da hesap açtırdığı, ilçede kayyum atanan örgütün yurduna gidip geldiği, üniversite eğitimi boyunca FETÖ/PDY evlerinde kaldığı ve dershanelerine gittiği anlatılıyordu.

Yusuf Korkut'un da aynı derneğe üye olduğu, kayyum atanan aynı yurda gidip geldiği ve ebe olan eşinin tayininin çıkması üzerine, karısının çalıştığı hastanenin müdürü Hanefi Keskin'i telefonla arayarak, "Bıçağın önü ve arkası da şimdilik kesiyor ama bu devran dönecek, bir gün sıra size de gelecek." şeklinde tehdit içerikli ifadeler kullandığı belirtilen iddianamede, Muhsin Mayda'nın ise öğretmen olarak ilçeye geçici görevlendirildikten sonra ilçe milli eğitim müdürü tarafından uyarılmasına rağmen FETÖ/PDY ile bağlantılı yurtta kalmayı sürdürmesi üzerine geçici görevlendirilmesinin kaldırıldığı aktarılıyordu.

İddianamede, Mayda'nın "Twitter" hesabında yapılan araştırmada 17-25 Aralık'tan itibaren FETÖ/PDY'yi övücü paylaşımlar yaptığının tespit edildiği aktarılarak, sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından cezalandırılması isteniyordu.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim