Öğretmen Diyarı

Aktarlarda \'gündüz kuşağı\' bereketi

AHMET BAYRAM - Televizyonlarda "gündüz kuşağı" olarak adlandırılan kadın programlarına katılan doktorların verdiği "bitkisel tedavi" tavsiyeleri aktarlara ilgiyi arttırdı. Bu programlarda tavsiye edilen kürü uygulamak isteyen birçok vatandaş soluğu aktarda aldı.

 

İzmirlilerin alışverişlerindeki uğrak yeri Tarihi Kemeraltı çarşısındaki baharatçılar arasında yer alan aktarlardan Yılmaz Yelken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işlerinin kış mevsiminde arttığını, özellikle televizyon programlarında tavsiye edilen ürünlerin satışların art etkili olduğunu belirtti.

 

Günde bir veya iki kez satılan bir ürüne bir anda talebin artmasıyla, ürünün televizyon programlarının birinde tavsiye edildiğini anladıklarını belirten Yelken, "Örnek vermek gerekirse yeşil kahve televizyondaki programlarda tavsiye edilince satışı arttı, daha çok sorulmaya başlandı" diye konuştu.

 

 

 

-Programa göre sipariş veren var

 

Yılmaz Yelken, satışları etkilemesi dolayısıyla birçok aktarın televizyondaki bu programları takip ettiğini belirterek, "Programları izleyip siparişlerini ona göre veren aktar arkadaşlarımız var" dedi.

 

Sattıkları ürünlere talebin mevsime göre değiştiğini belirten Yelken, kış mevsiminde daha çok hastalıktan koruyucu, ıhlamur, adaçayı ve zencefil gibi ürünlerin satıldığını, yazın ise daha çok kilo vermeye yardımcı olan, metabolizmayı hızlandıran ürünlerin tüketici tarafından tercih edildiğini söyledi.

 

Aktarlarda satılan ürünlerin tazeliğinin de önemli olduğuna dikkati çeten Yelken, "Bitkilerin ömrü maksimum bir yıldır. Bir yıldan sonra içindeki etken maddeler özelliğini kaybeder. Yeni ürün çıktığında mutlaka yenisi alınmalı" diyerek vatandaşları uyardı.

 

 

 

- İnandırıcı bulmayanlar da oluyor

 

İzmirli Haluk Özbahçeci, bu programları izleyenlerden olduğunu ancak hiçbirini inandırıcı bulmadığını kaydetti.

 

Özbahçeci, "Çünkü birbirleriyle çelişiyorlar. Bize yıllarca yumurta yedirmediler zararlı diye. Şimdi ise haftada 4 tane yiyin diyorlar. Kime inanacağımız belli değil, birinin ak dediğine diğer kara diyor" ifadesini kullandı.

aktarlar, bitkisel tedavi
\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim