Öğretmen Diyarı

Aile hekimi pazar günü de görev yapacak

ELİF ÖZLEM KARATAŞ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 2013 yılıdeğerlendirme ve Sağlıkta Gelecek Vizyonu toplantısında basın mensuplarıyla biraraya geldi. Müezzinoğlu'nun yanı sıra toplantıya Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Nihat Tosun ve bakanlık bürokratları da katıldı. Toplantıda 2013 yılında 2013 sağlık alanında yaşanan gelişmeleri değerlendirenSağlık Bakanı Müezzinoğlu, ambulans filosunu genişlettiklerini söyledi. Müezzinoğlu, yaklaşık 700araç daha aldıklarını bu sayı ile birlikte toplam ambulans sayının 1150 civarında olduğunu ifade etti. Suriye'de görülen çocuk felci dolayısı ile Hatay, Kilis,Gaziantep, Mardin, Şırnak, Adana, Şanlıurfa'da 1,5 milyon çocuğu aşıladıklarını da sözlerine ilave etti.

HASTAHANE İLE ENTEGRE YENİ BİR SİSTEM

Müezzinoğlu, Tam Gün yasası ile aile hekimlerine getirilen nöbet uygulaması çerçevesinde, ailehekimlerinin cumartesi pazar da çalışacakları hastahanelerle entegre bir sistem üzerinde durduklarını belirterek, 'Aile sağlığı merkezlerimizin, aile hekimlerimizle birlikte cumartesi pazarı da planlayarak, entegre bir hastahane ile paralel çalışabileceği bir sistemin üzerinde çalışıyoruz' ifadelerini kullandı.

NÜFUSUN YÜZDE 30'U AİLE HEKİMİNE GİTMEDİ

Bakan Müezzinoğlu, aile hekimliği uygulanmaya başladığından beri henüz nüfusun yüzde 30'unun ailehekimine gitmediğini de açıkladı. Bu çerçevede bu vatandaşlara mektup gönderilerek ulaşılacağını sözlerine ekledi.

ŞİDDETE 'İLERİ TEDBİR'

Bakan Müezzinoğlu, sağlık personeline yönelik kasıtlı işlenen yaralamanın tutuklama nedenleri arasında bulunduğunu vurgulayarak, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete tolerans göstermeyeceklerini dile getirdi. 'Yasal düzenlemelerin bir boyutuyla hakimlere, savcılara tutuklama yetkisini verdik' diyen Müezzinoğlu, 'Bu anlamda Adalet Bakanlığı ile çalışmalarımız devam ediyor. Daha ileri tedbirler almamız gerekiyorsa, daha ileri tedbirleri de yasal düzenlemeleri de mutlaka yapacağız' ifadelerini kullandı.

Sezaryene sıkı takip

Hekimlerin reçetede antibiyotik yazımı ve sezaryen yaptırma oranlarını takip altına alacaklarını vurgulayan Sağlık Bakanı, verilerin doktor ile paylaşılacağını ifade etti. Sezaryen oranları yüksek olan hekimlere uyarı, düşük olan hekimlere ise ödül verilebileceğini söyleyen Müezzinoğlu, 'Bu yıl sonunda yapılacak değerlenme ile uyarı ve ödüller belli olacak' diye konuştu. Piyasada bulunamayan ilaçların sorulması üzerine Müezzinoğlu, 'Şuan 20 ilacın endikasyon muadili piyasada bulunuyor. 8 ilaç piyasada yok. TEB tarafından getiriliyor bunların 7'si kanser biri sinir sistemi ilacı' dedi.

memurlar.net  
 
 
 
 
 
                                                                                                                                                                                                                                                              \"Yeni
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol