Öğretmen Diyarı

Aile Bakanlığı 63 işaret dili tercümanı alacak

Aile ve SosyalPolitikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi,ilk resmi işaret dili sertifikasını alan 87 kişiden 63'ünü Bakanlıktaistihdam edeceklerini belirterek, "63 ilde 24 işaret dili tercümanımızvar, bizim 24 sayısını artırmamız, geriye kalan illere detercüman yerleştirmemiz gerekiyor. Bu çalışmaların devamı gelecek"dedi.

Çiftçi, AA muhabirine yaptığıaçıklamadaTürkişaret dili sisteminintek bir dil olarak ülke genelinde yayılmasının önününaçılması ve işaretdili tercümanlarının yetişmesi için çalışmalar yürütüldüğünübelirtti.

Türk işaret dili sistemini araştırmakişaretdili tercümanı ile öğreticilerini yetiştirerek, bukonuda farklı uygulamalarınönüne geçmek amacıyla İşaret Dili Tercümanlığı Yönetmeliğinindeğiştirildiğini ifade eden Çiftçi, Bakanlık veya diğer kurum vekuruluşlarca açılan kurslardan Türk İşaret Dili Tercümanı belge veyasertifikası alanlardan sınavdayeterlilik gösterenlere Bakanlık onaylı"İşaret Dili Tercümanlığı Sertifikası" verilmesininhükmebağlandığını söyledi.

Bu kapsamda Aile ve Sosyal PolitikalarBakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafındançalışmalar yürütüldüğünü dilegetiren Çiftçi, farklı kurumlardan belgesi olan işaretdilitercümanlarının ülke genelinde geçerli tek bir sertifika edinebilmeleriiçin bu yılın Şubatve Mart aylarında Milli Eğitim Bakanlığıtarafından iki sınav düzenlendiğini belirtti.

Çiftçi, sınavlara katılan işaret dilitercümanı adaylardan başarılı olan 87 kişinin "İşaret Dili TercümanlığıSertifikası" almaya hak kazandığını, böylece ilk resmisertifikanın verildiğinisöyledi.

Sınav ve sertifikalandırma ile yetkin,beceriklibilgi ve tecrübeye sahip adayların ülkegenelinde geçerli birsertifika edinmelerinin sağlandığını aktaran Çiftçi, "Kamuhizmetlerininsunumunda ihtiyaç duyulan işaret dili tercümanı istihdamının da önünü açacakdüzenleme ile bir yandan kamu kurumlarının erişilebilirliklerine büyükkatkısağlanmış olunacak, bir yandan da işitme engelli vatandaşların kamuhizmetlerinden daha fazla yararlanmaları sağlanacak" diye konuştu.

-"70'in üstünde puan alanlarasertifika"

Tercümanlık sınavına 950 kişinin başvurduğunudile getiren Çiftçi, sınavda 70'in üstündepuan alanların sertifika almaya hakkazandığını söyledi. Sertifikasyon çalışmalarınagelecekaylarda yoğun bir şekilde devam edeceklerini bildiren Çiftçi,tercümanların yanı sıraişaret dili eğitmenlerinin de çalışabilmesi içingerekli ortamın hazırlanacağını belirtti.

Çiftçi, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nünbünyesindeki halk eğitim merkezlerindekursların açıldığını, işaret dilitercümanlarının buradan yetiştiğini, ancak eğitmen sıkıntısı yaşandığınıanlattı.

Halk eğitim merkezleri üzerinden eğitmenlerinyetişmesi için de gerekli çalışmaların en kısazamanda tamamlanacağını dilegetiren Çiftçi, "İlk resmi İşaret dili sertifikası alan 87kişiden 63'ünü Bakanlıkta istihdam edeceğiz. Hem Bakanlığımızın kuruluşmevzuatında hem deişaret dili tercümanlığı ile ilgili yönetmelikte 'ilmüdürlüklerimizde birer işaret dili tercümanı bulundurulur' maddesi var. 63ilde 24 işaret dili tercümanımız var, bizim 24 sayısını artırmamız, geriyekalan illere de tercümanları yerleştirmemiz gerekiyor. Bu çalışmalarındevamıgelecek" dedi.

-"Tercüman sayısını artırmak üzereçalışmalara başladık"

Ulaştırma, Denizcilik veHaberleşme Bakanlığıyla başlatılan "3. El, 3, Göz, 3. KulakProjesi" kapsamında imzalanan protokolde 3. kulak bölümünün işaret dilitercümanlarına yönelikçalışma olduğunu belirten Çiftçi, şunlarıkaydetti:

"Telefon üzerinden video konferanssistemiyle işaret dili tercümanlarından oluşan birçağrı merkezikuracağızÇağrı merkezi sayesinde işitme engellinin ceptelefonu üzerindenvideo konferans sistemiyle işaret dili tercümanıylabağlantıya geçecek. İşaret dili tercümanı doktorda muayene esnasında,adliyede dava esnasında tercümanlık yapacak. Çok önemli bir sorun çözülecek.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sistemi kuracak bizdebunu kullanıcılarla buluşturacağız. Bu sistemin içinde çok sayıda tercümanaihtiyaç olacak. Tercüman sayısını artırmak üzere çalışmalarabaşladık."

kamudanhaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol