Öğretmen Diyarı

Ağır yaralılar dondurulacak!

UPMC Presbyterian Hastanesi'nden doktorlar, Yıldız Savaşları (Star Wars) filminin karakterlerinden Han Solo'nun karbon içinde dondurulmasını ve ölü sanılmasını anımsatan bu yöntemi, silahlı ya da bıçaklı saldırıya uğrayanların tedavisinde kullanmayı hedefliyor.

 

Kan hücrelerinin daha az oksijene ihtiyaç duymasını, aynı zamanda hayatta kalmalarını sağlamak için hastaların ''dondurulmasının'' planlandığını belirten doktorlar, hastaların kanının soğuk tuzlu solüsyonla değiştirilerek, vücut sıcaklıklarını 10 dereceye düşürmeyi, vücuttaki hücresel faaliyetleri ise neredeyse durdurmayı öngörüyor.

 

Sadece 15 dakikada vücut sıcaklığının düşürülmesi, hastaların bir süre nefes almaması ve beyin faaliyetlerinin durmasını, yani teknik olarak ölü sayılmalarını gerektiriyor. Hastalar bu durumdayken doktorlar mermi ya da bıçağın neden olduğu sorunları gidermeye çalışmayı amaçlıyor.

 

Yöntem, hastaneye bu ay sonunda uygun hastaların gelmesiyle uygulanmaya başlanacak. Doktorlardan Peter Rhee, ''Hasta 2 saat önce ölmüşse hayata döndüremezsiniz. Ancak ölüyorsa, bazı yapısal sorunları giderip onu yaşatabilirsiniz'' ifadesini kullandı.

 

DAHA ÖNCE DOMUZLAR ÜZERİNDE DENENDİ

 

Michigan Üniversitesi'nden araştırmacılar 2002'de bu yeni yöntemi domuzlar üzerinde denemişti. Solüsyonla vücut sıcaklığı 10 dereceye indirilen domuzlar tedavi edilmiş, daha sonra vücut sıcaklıkları normale döndürülmüştü.

 

Konuya ilişkin makalenin ayrıntıları, ''Ağır yaralılar dondurulacak!''New Scientist"dergisinde yer alıyor

 

\"NTV\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol