Öğretmen Diyarı

AFAD: 17 işçi öldü

Ölü sayısı 17'e yükseldi

 

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Soma Holding'e ait olan kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Soma kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı en az 200-300 işçinin madende mahsur kaldığını açıkladı. AFAD yaptığı açıklamada, 17 işçinin öldüğünü 11 işçinin yaralandığını 200'ün üzerinde işçinin mahsur kaldığını açıkladı. Soma'da Maden ocağındaki yangın sonrası madenin içinde mahsur kalan işçilerden bazıları sağ olarak çıkarılmaya başlandı.

Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan bir kömür ocağında trafo patlamasının ardından yangın çıktı. Madende mahsur kalan 200'den fazla işçiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası madenin içinde mahsur kalan işçilerden bazıları sağ olarak çıkarılmaya başlandı.

 

Eynez mevkisindeki bir maden ocağında trafoda çıkan yangın sonrası yerin 2 kilometre altında mahsur kalan işçileri kurtarmak için uzman ekiplerin çalışması devam ederken, mahsur kalanlardan bazıları arama kurtarma ekiplerince çıkartılmaya başlandı.

 

Madenden çıkan her işçi, yakınları tarafından alkışlarla karşılandı. İşçilerin bir bölümünün yürüyerek çıktığı, sedyeyle çıkarılan bazı işçilerin ise hayati tehlikesinin bulunmadığı gözlendi. Çıkarılan işçiler, maden önünde bekletilen ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor.

 

Bu sırada çok sayıda işçi ailesinin madenin önüne yığılması nedeniyle güvenlik görevlileri kalabalığı dağıtmaya çalışıyor. Çok sayıda işçi yakınının madene ulaşmak üzere yola çıkması nedeniyle ilçe merkezi ile maden arasındaki 30 kilometrelik yolda konvoy oluştu.

 

Maden önünde bekleyen bazı işçi yakınlarının dua ettiği bazılarının da fenalaştığı gözlendi.

 

Cumhurbaşkanı Gül'den talimat

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'a, mahsur kalanların kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İlçe Kaymakamı Bahattin Atçı'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

 

Başbakan Erdoğan gelişmeleri yakinen takip ediyor

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'daki maden faciasıyla ilgili gelişmeleri ve kurtarma çalışmalarını yakinen takip ettiği bildirildi.

 

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bölgeye göre, Erdoğan, Ankara'da Resmi Konut'ta bilgi aldığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı Soma'ya göndermesinin ardından, gelişmeler ve yürütülen çalışmalar hakkında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, AFAD Başkanı Fuat Oktay başka olmak üzere yetkililerden bilgi aldı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Mevzuata aykırı bir durum görülmediği tespit edildi

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Soma Kömür İşletmeleri AŞ işyerinde Bakanlık müfettişlerince 2012 yılında 2 kez, 2013 yılında 2 kez ve son olarak da 13-14, 17-18 Mart 2014'te iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldığı belirtilerek mevzuata aykırı bir durumun görülmediği ifade edildi.

 

Ayrıca işyerinde 25 Temmuz 2013'ten itibaren 9 iş güvenliği uzmanı, 3 işyeri hekiminin çalıştığının tespit edildiği bildirilerek şunlar kaydedildi:

 

"Olayın ilk başından itibaren müfettişlerimiz olay yerindedir. Bakan Yardımcımız ve Teftiş Kurulu Başkanımız da olay yerine hareket etmiştir. Maden ocağında mahsur kalan işçi kardeşlerimizin sağlıklı bir şekilde kurtulmalarını temenni ediyoruz."

 

Sağlık Bakanlığı, Soma'daki madende elektrik panosunda çıkan yangın üzerine bölgeye bir uçak ambulans, 27 kara ambulansı ve 6 ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) gönderdi.

 

Eynez mevkisindeki özel bir şirketin işlettiği kömür madeninde elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın çıktı.

 

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, ilçedeki özel bir madende elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu madenin içinde bulunan 200-300 kadar işçinin mahsur kaldığını, hastaneye kaldırılan 20 işçiden 1'inin hayatını kaybettiğini söyledi.

 

Gazetecilere açıklama yapan Atçı, Eynez mevkisinde özel bir şirketin işlettiği madenin elektrik trafosunun yanması sonrası duman nedeniyle madenin içindeki 200-300 işçinin mahsur kaldığını söyledi.

 

Atçı, "Şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bir vardiya işçi, 200-300 civarında içeride, bu işçilerden 20 tanesi çıkarılabildi, hastanelere sevkedildi. Bir tanesinin vefat ettiği bilgisi geldi" dedi.

 

Bu arada mahsur kalan işçilere temiz hava pompalandığı belirtildi.

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İlçe Kaymakamı Bahattin Atçı'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

 

BAKAN'DAN İLK AÇIKLAMA

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Manisa'daki maden faciasıyla ilgili, "Şu anda tahliye havası temiz hava verme kısmına çevrildi. Yer altına temiz hava veriliyor. Önceliğimiz işçi kardeşlerimize ulaşmamız. Rakamlarla ilgili yanıltırız tam bilgi veremiyoruz" dedi.

'20 DEĞİL 3 ÖLÜ'

 

Öte yandan, ölü ve yaralı sayısıyla ilgili çelişkili açıklamalar geliyor. AK Parti Manisa Milletvekili Yurttaş, NTV'ye yaptığı açıklamada olayda 20 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ancak sonradan bu rakamın yanlış olduğu ortaya çıktı.

 

Başka bir yayın kuruluşuna açıklama yapan Yurttaş, ilk etapta kendisine 20 işçinin öldüğü bilgisinin geldiğini ancak bunun yanlış olduğunu öğrendiğini belirterek, şu anda ölü sayısının 3 olduğunu söyledi.

Başhekim Parlak: 3 işçi hayatını kaybetti

 

Manisa Soma Devlet Hastanesi Başhekimi Rüştü Parlak, maden kazasından dolayı hastaneye getirilenlerden 3 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Parlak, tedaviyi süren 4 işçinin ise sağlık durumlarının iyiye gittiğini açıkladı.

 

KURTARMA EKİBİ OCAĞA İNDİ

 

Soma İtfaiye Müdürü Temel Korkmaz, NTV'ye yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinden ilk grubun madene girdiğini söyledi.

 

Korkmaz, "Çalışmalar devam ediyor. Tahliyelere başlanacak" diye konuştu.

 

OKSİJEN POMPALANIYOR

 

Yangın nedeniyle madende elektriklerin kesilirken, müdahalede güçlük çekiliyor.

 

Azalan oksijen seviyesini dengelemek için ocağa oksijen de pompalanıyor.

 

ENERJİ BAKANI YILDIZ BÖLGEYE GİDİYOR

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yapılacak müdahaleleri koordine etmek için çalışma başlattı. Bakan Taner Yıldız'ın da bölgeye gideceği öğrenildi.

 

CHP'nin de bölgeye bir heyet göndereceği bildirildi.

 

TTK'dan 15-20 kişilik kurtarma ekibi, bölgeye hareket edecek

 

Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı 15-20 kişilik kurtarma ekibi, bir özel maden ocağında elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu mahsur kalan işçilerin kurtarılması çalışmalarına katılmak üzere Manisa'nın Soma ilçesine gidecek.

 

Bakan Ala:"100'den fazla işçimiz göçük altında"

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Manisa'daki maden kazasıyla ilgili, "100'den fazla işçimizin göçük altında. Umarım çalışmalarımız sonuç verir ve arzu ettiğimiz sonuca ulaşırız" dedi.

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda Manisa'nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen göçük olayına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ala, "Manisa Soma maden ocağında göçük meydana geldi. 100'den fazla işçimizin göçük altında. Umarım çalışmalarımız kısa sürede sonuç verir ve arzu ettiğimiz sonuca ulaşırız" dedi.

 

MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, olayın ardından inceleme yapılması için bölgeye müfettiş gönderdi.

 

SOMA'NIN EN BÜYÜK İŞLETMESİ

 

Soma'nın en büyük maden işletmesi olduğu belirtilen şirkette, 6 bin 500 kişinin çalıştığı öğrenildi.

CHP milletvekillerinden oluşan bir heyeti bölgeye gönderdi

 

CHP, özel sektöre ait bir kömür ocağında trafo patlaması sonucu bir işçinin yaşamını yitirmesi, çok sayıda işçinin de ocakta mahsur kalması üzerine Soma'ya bir heyet gönderdi.

 

Manisa Milletvekilleri Hasan Ören, Sakine Öz, Özgür Özel ile İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Mustafa Moroğlu ve Alaatin Yüksel'den oluşan heyet, patlamanın meydana geldiği ocakta incelemeler yapacak.

SAĞLIK BAKANLIĞI, BÖLGEYE 1 UÇAK AMBULANS, 27 KARA AMBULANSI VE 6 UMKE EKİBİ GÖNDERDİ

 

Sağlık Bakanlığı, Soma'daki madende elektrik panosunda çıkan yangın üzerine bölgeye bir uçak ambulans, 27 kara ambulansı ve 6 ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) gönderdi.

 

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bölgedeki yaralı sevki ve kurtarma operasyonu, Bakanlık merkezindeki Sağlık Afet Koordinasyon Merkezinde (SAKOM) anbean takip ediliyor.

 

Bölgede meydana gelen gelişmeler, yaralı sevkleri ve diğer sağlıkla ilgili önlemler SAKOM'da koordine ediliyor.

 

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı bölgeye 1 uçak ambulans, 27 kara ambulans ve 6 UMKE ekibi de gönderdi

 

\"Memurlar.Net\"

Anahtar Kelimeler:
AFAD: 17 Işçi öldü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol