Öğretmen Diyarı

Adıyaman\'da öğrencilerden \'yurt ücreti\' eylemi

 

 

Adıyaman Üniversitesinde öğrenim gören ve Altınşehir Mahallesindeki Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtta kalan yaklaşık 300 öğrenci, yurt ücretinin 120 liradan 210 liraya çıkarıldığını ileri sürerek yurdun bahçesinde toplandı.

Daha sonra yürüyüşe geçen öğrenciler, çevik kuvvet polislerinin TOMA ile yola barikat kurması ve müdahale yapılacağı uyarısı üzerine tekrar yurdun bahçesine döndü.

Öğrencilerin uzun süre dağılmaması ve slogan atması üzerine emniyet yetkilileri öğrencilerle görüşerek dağılmaları yönünde ikna etmeye çalıştı.

Öğrenciler adına açıklama yapan İbrahim Pekmezci, 120 lira olan yurt ücretine 90 lira zam yapıldığını söyledi.

Ocak ayından itibaren 330 lira burs ve öğrenim kredisi aldıklarını belirten Pekmezci, "Biz 210 lirayı yurda verdiğimiz zaman bize kalan 120 lira ile ne yapacağız. Ayrıca yurda 300 lira da depozito veriyoruz" dedi.

Babasının mevsimlik işçi olarak çalıştığı için kendisine para gönderemediğini belirten Pekmezci, birçok arkadaşının ailesinin de maddi durumunun iyi olmadığını ifade etti.

Yurtta verilen yemeklerin fiyatlarının yüksek olduğunu ileri süren Pekmezci, "Kantinimizdeki birçok yiyecek çok pahalı. Bu yurt yeni olduğu için buraya geçtik ama yurt ücretine yapılan zam çok yüksek. Biz yeni yurdumuzun eksikliklerinin giderilmesini ve yapılan zam miktarının aşağı indirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Öğrenciler, açıklamanın ardından dağıldı.

\"Anadolu

memurlar.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol