Öğretmen Diyarı

Açığa alınan ve görevden alınan öğretmenler Meclis'ten yardım istedi!

15 Temmuz darbe girişi sonrası başlayan soruşturmalar ile çok sayıda MEB personeli ve öğretmen açığa alındı, memuriyetten atıldı. Açığa alınmış olan öğretmenler çeşitli illerde eylemler yaparak görevlerine geri dönmek istediğini belirtiyor.

KHK’larla görevden alınan birçok öğretmen TBMM'ye mektup yazarak şansını denemek istedi. Mektuplardan en can alıcı olanı ise 'Ben öğretmenim, Terörist Değil!' diyen öğretmenin mektubu oldu.

İşte TBMM'ye yazılan mektuplardan bazı bölümler;

M.Ç isimli bir öğretmenin benim adım öğretmen sözleri; ''Hayatım boyunca kabullenemeyeceğim terörist- vatan haini gibi yaftalanmalar ve ithamlar karşısında ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Vatanıma, milletime, bayrağıma, dini değerlerime sonsuz saygımı ve bağlılığımı, gerekirse bu değerler uğruna canımı seve seve feda edeceğimi; ailem, okul müdürüm, öğretmen arkadaşlarım, öğrencilerim ve çevremdeki herkes çok iyi bilir. İtibarım iade edilip bu asil görevime geri dönmek istiyorum. Yalnız istifa ettiğim Aktif Eğitim Sendika aklıma geliyor. Benim adım öğretmen ve ben terörist değilim.''

M.Ş isimli öğretmenin emeğinin heba olmasını anlatışı; ''Bu mesleği kazanabilmek için ben ve ailem çok emek verdik. Annem beş çocuğunu dağlardan topladığı kestane ve cevizi sırtında taşıyıp satarak okuttu. Ailem ve ben vatan aşkı ile yanıp tutuşan insanlarız. Mesleki ve vatandaşlık itibarımın, emeğimin asılsız iddialarla bir çırpıda elimden alınması beni fazlasıyla mağdur etmiştir. Bu hain darbe teşebbüsünü Avrupa Yakasından Anadolu Yakasına Boğaziçi Köprüsünden geçmekteyken bizzat darbeye maruz kalarak yaşadım. Darbeci askerler ‘Sıkıyönetim ilan edildi geçin evinize’ diye bağırıp aracıma silah doğrulttular. Üç yaşında çocuğumun ve ailemin canına kastettiler.''

R.B isimli bir öğretmenin kayıpları; Terörden dolayı göç etmiş bir ailenin çocuğu olarak teröre nasıl destek verebilirim. Terörle mücadele etmiş ve karşılarında olmuş biri olarak FETO/ PDY ile damgalanmak bizi çok üzmüştür. Darbe günü hamile eşim ve annemlerle demokrasi nöbetlerine katıldım. Açığa alındığımı öğrenince eşim aşırı stresten ertesi gün 23 Temmuzda erken doğum yaptı ve bebeğimi kaybettim. Ben de demokrasi nöbetlerine annesinin karnında katılıp sonrasında vefat eden bir demokrasi şehidinin babası sayılırım. Çocuğum geri gelmeyecek ama en azından bana mesleğimin geri verilmesi konusunda lütfen yardımcı olun.

TBMM'nin bu mektuplar karşısındaki tutumu ne olur, açığa alınan öğretmenler geri döner mi ilerleyen günlerde göreceğiz. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

Kpssacafe.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim