Öğretmen Diyarı

Açığa alınan öğretmenlerin akıbetleri ne olacak ?
Açığa alınan öğretmenlerin son durumlarında yaşanan gelişmeler konusunda bilgi kirliliği yaşanmaktadır.

8-9 Eylül açığa alma sürecinde 12 bin öğretmen terör örgütü bağlantıları gerekçesi ile açığa alındı. Açığa alınan öğretmenlerin açığa alınmalarının üzerinden yaklaşık bir ay geçmesine rağmen açıklığa kavuşturulan bir durum hala olmadı. Açığa alınan personellerin son durumu hakkında MEB tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Açığa alınan öğretmenlerin görevlerine iade edilmesi konusunda CHP ve HDP tarafından açıklamalar yapılmakta olup, açığa alınan öğretmenlerin büyük bir kısmının Eğitim-Sen üyesi olmasından dolayı Eğitim-Sen tarafından açıklamalar ve başvurular mevcuttur.

HABER SİTELERİ

Kamudan haber siteleri açığa alınan öğretmenlerin son durumu hakkında onlarca haber yaptılar. Bazı siteler açığa alınanların büyük bir kısmının göreve iade edileceğini vurgularken, açığa alınan öğretmenlerin son durumları ile ilgili bazı kamu haber, meb haber siteleri ise bu öğretmenlerin büyük bir kısmının meslekten ihraç edileceklerini belirtmektedir. Öğretmenler İçin olarak ilk günden beri savunduğumuz düşüncenin arkasında olduğumuzu belirterek; terör örgütü bağlantısı olan öğretmenlerin görevlerine iade edilmemesini ve gereken ihraç kararlarının uygulanmasını, suçu olmayan kişilerin ise tespit edilerek görevlerine iade edilmesi görüşündeyiz.

SON AÇIKLAMA BAKAN YARDIMCISINDAN

Açığa alınan MEB personeli hakkında en son ve resmi açıklama Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem tarafından yapılmıştı. Orhan Erdem yaptığı açıklamada terör örgütü bağlantısı ile açığa alınan öğretmenlerin soruşturma sürecinde sona geldiklerini belirterek, açığa alınan öğretmenlerden bir kısmının göreve iade edileceğini, bir kısmına yer değişikliği yaptırımı uygulanacağını belirtirken bazı personellerin çeşitli cezalar ile cezalandırılacağını vurgulamıştı. Erdem’in açıklamasından meslekten ihraç edilecek öğretmen sayısının ise az olacağı yorumu çıkartılmıştı.
TBMM AÇILDI

TBMM’de bu hafta KHK ile ihraç edilen kamu personelleri hakkında görüşmeler yapılıyor, AYM başkanı ihraçlar hakkında dün açıklamalarda bulundu. Ancak şu anda açığa alınan öğretmenlerin durumu hakkında bir gelişme, açıklama yaşanmadı. MEB bu belirsizliği ortadan kaldırmalıdır.


Kaynak: www.ogretmenlericin.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim