Öğretmen Diyarı

Açığa alınan öğretmen sayısı 32 bini bulacak
Milli Eğitim Bakanlığında açığa alınan öğretmen sayısının 32 bine çıkacağı belirtiliyor. Darbe kalkışmasının ardından en fazla personeli açığa alan kurum olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu açığı sözleşmeli öğretmen alımı ile kapatacak. Hain darbe girişimi öncesi 14 bin sözleşmeli öğretmen almayı planlayan MEB, açığa alınan öğretmenlerin yerini de doldurmak amacıyla 50 bin sözleşmeli öğretmen alımı gerçekleştirecek.15 Temmuz’dan sonra yaklaşık 22 bin öğretmenin açığa alındığı Milli Eğitim Bakanlığında sayı her geçen gün artıyor. FETÖ ile irtibatı tespit edilen yaklaşık 10 bin öğretmenin daha açığa alınacağı gelen haberler arasında.

FETÖ ile ilişkisi olan öğretmenleri tespit çalışmaları kapsamında Bank Asya hesapları, Aktif Eğitim-Sen üyeliği ve FETÖ üyelerinin kullandığı MİT’in elinde bulunan özel yazışma programları inceleniyor. Sadece özel yazışma programından elde edilen bilgilerle 4 bine yakın öğretmenin açığa alındığı bilgisine ulaşıldı.Hain darbe kalkışmasına katılan askeri lise öğrencileri de okuldan atılacak. Darbe girişiminde rol alan askeri lise öğrencileri tutuklandı. FETÖ ile ilişkisi tespit edilen öğrenciler de tasfiye edilecek.

İlk etapta askeri liselerde eğitim gören 8 bine yakın öğrenci okuldan atılacağı tahmin ediliyor. Daha önce polis akademisinde uygulanan sistem, askeri lise öğrencilerine de uygulanacak. Bu öğrenciler, normal veya açık öğretim liselerinde eğitimine devam edebilecek. MEB, askeri liselerin müfredatını tekrar gözden geçirecek ve yeniden hazırlayacak, ilerleyen dönemlerde ise bu okulların kapatılması düşünülüyor.


Kaynak: Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim