Öğretmen Diyarı

Acemi kasaplar hastanelere akın etti

Her Kurban Bayramı'nda olduğu gibi bu bayramda da kurban keserken bıçak ve balta ile kendilerini yaralayan vatandaşlar hastanelerin acil servisine akın etti.

ERZURUM

Kurban Bayramı namazlarını kılan Erzurumlular, ardından kurbanlarını kesmek için boş alanları doldurdu. Belediyelerin oluşturduğu kurban kesim alanlarında ya da evlerinin önünde kurbanlıklarını kesmek isteyen onlarca kişi bayramın ilk saatlerinde kendilerini yaraladı. Acemi kasapların kimisi ambulanslar ile kimisi ise kendi veya yakınlarının araçlarıyla hastanelere getirildi. Yaralılar il merkezindeki 3 ayrı hastanede tedavi altına alındı. İl genelinde ilk iki saat içerisinde 50 kadar kişinin kendisini kestiği belirtildi. Hastane yetkilileri acemi kasapların çoğunun el, parmak ve bacak kesiği ile kendilerine geldiğini söyledi. Bir kişinin de göğsüne bıçak saplanması sonucu tedavisinin yapıldığı öğrenildi.

SAKARYA

Vatandaşlar, bayram namazı sonrası kurbanlıklarını belirlenen alanlarda kesmeye başladı. Kurban kesimi sırasında yine istenmeyen kazalar yaşandı. İl genelinde kurban kesmek isterken kazayla kendilerini kesen ve kurbanlığın darbeleriyle yaralanan acemi kasaplar, çeşitli hastanelere başvurdu. Sakarya'da saat 10.00 itibariyle kendisini yaralayan 8 kişi, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. İlçelerde de kesim sırasında yaralanan çok sayıda kişi hastanelerin acil servislerine geldi.

KAYSERİ

KURBAN KESERKEN HAYATINI KAYBETTİ

 

Kayseri'de bir kişi kurban keserken kurbanlığın üzerine yığılıp kaldı. Kalp krizi geçirdiği sanılan şahıs hastaneye kaldırılmasına rağmen hayatını kaybetti. Vatandaşlar bayram namazı sonrası kurbanlıklarıyla birlikte kesim yerlerine akın etti. Sabahın ilk saatlerinde Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi getirilen 60 yaşındaki Habip Bostan, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Bostan'ın kurban keserken yere yatırılan kurbanlığın üstüne yığılıp kaldığı ve hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Şahsın kalp krizi geçirdiğinden şüpheleniliyor. Ölüm haberiyle yasa boğulan Bostan'ın çocukları, babalarının bilinen bir kalp hastalığının olmadığını söyledi.

Bu arada özellikle büyükbaş hayvanların kesimi sırasında zorlanan ve yanlışlıkla kendini yaralayan acemi kasaplar Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servisini doldurdu. Özel araçlarıyla hastaneye gelen acemi kasapların birçoğunun elinden ya da parmağından yaralandığı görüldü. Yaralıların çoğu ayakta tedavi edilerek evlerine gönderildi.

NEVŞEHİR

Nevşehir'de vatandaşlar, bayram namazı sonrası kurbanlarını kesti. Vatandaşların çoğu belediyenin belirlediği kesim yerlerinde hayvanlarını keserken, bazıları da kurbanlarını evlerinin bahçelerinde kesmeyi tercih etti. Vatandaşların bir kısmı ise özel kesimhanelerde hayvanlarını kestirdi. İl genelinde bayramın ilk gününde öğleye kadar boynuz ve tekme darbeleriyle yaralanan, et doğrarken elini ve ayağını kesen yaklaşık 100 kişi hastanelere başvurdu. Bayramda çalışmak zorunda kalan hastane personeli ise, acemi kasaplar nedeniyle yoğun bir gün yaşıyor.

-Çanakkale

Belediye tarafından oluşturulan hayvan pazarında yoğunluğun yaşandığı Çanakkale'de, kurbanlık alımını bayramın ilk gününe bırakan vatandaşlar, sabah saatlerinde pazara gitti.

Yapılan sıkı pazarlık sonrası aldıkları kurbanlıkları araçlara yükleyen vatandaşlar, fiyatların daha düşük olmasından dolayı kurbanlıklarını bayramın ilk günü almayı tercih ettiklerini belirtti.

Kurbanlıkların, belediye tarafından belirlenen toplu kesim yerleri ile evlerin bahçesinde dualar eşliğinde kesildiği kentte, kesim sırasında yaralanan 4 kişi de Çanakkale Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Vücutlarının çeşitli yerlerinden kesici aletlerle hafif şekilde yaralanan kişiler, tedavi altına alındı.

-Zonguldak

Zonguldak'ta da kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yaralanan 15 "acemi kasap", hastanelere başvurdu.

Zonguldak merkez ile Alaplı, Ereğli, Devrek ve Çaycuma ilçelerinde kurban kesim işleminin başlamasının ardından çeşitli hastanelerin acil servisleri, dikkatsizlik sonucu kendisini yaralayan "acemi kasaplar" ile doldu.

Merkez ve ilçelerde 15 kişinin hastanelere müracaat ettiği kentte, Asma Mahallesi'nde yere devirdiği kurbanlığını kesmeye çalışan Talat Altay, kurbanlığın tepmesi sonucu yaralandı. Altay, olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekiplerince Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

-Kocaeli

Kentte kurban kesmeye veya kesen kasaplara yardım etmeye çalışırken çeşitli yerlerinden yaralanan 99 kişi hastanelerde tedavi altına alındı.

Kocaeli'nde el, kol ve bacaklarından yaralanan 30 kişi Darıca Farabi Devlet Hastanesine, 15 kişi Gölcük Devlet Hastanesine, 36 kişi Kocaeli Devlet Hastanesine, 10 kişi İzmit Seka Devlet Hastanesine, 8 kişi de Karamürsel Devlet Hastanesine başvurdu.

Hastanelerin acil servislerinde tadavileri yapılan acemi kasaplar ilk müdahaleden sonra taburcu edilirken, bazı yaralıların ise tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.

AJANSLAR

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim