Öğretmen Diyarı

Abonelere büyük şok! Bir zam daha...

Merkez Bankası, ocak ayında aylık bazda yüzde 1,10 artan, yıllık bazda ise yüzde 7,24'e gerileyen enflasyonu değerlendirmek için dün açıklama yaptı. Açıklamada, "Başta gıda ve enerji olmak üzere hizmet grubu dışında kalan tüm alt kalemler enflasyona düşüş yönünde katkı yaptı" denerek, TÜFE açısından şu noktalara dikkat çekildi:

 

BELİRGİN İYİLEŞME VAR

 

- Enflasyonun ana eğilimi, geçen yılın son çeyreğinde belirgin olarak iyileşme kaydeden hizmet grubunda yükselirken temel mal grubunda azalış kaydetti.

 

- Bu doğrultuda, çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşme sürdü.

 

- Ocak ayında yüzde 0,78 oranında azalan enerji fiyatları son iki aydaki düşüş eğilimini sürdürdü.

 

DÖVİZ KURU SORUNU

 

- Belediyelerce belirlenen su tarifeleri endeks tarihinin en yüksek artışlarından birini kaydederek yüzde 6,98 oranında arttı.

 

- Yurtiçi üretici fiyatları endeksi kapsamında ise uluslararası petrol fiyatlarında- ki düşüş etkisinin döviz kuru gelişmeleriyle sınırlandığı gözlendi.

 

SEBZE-MEYVE FİYATLARINI ARTIRIYOR

 

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle işlenmemiş gıda fiyatlarının önceki dört aylık düşüşün ardından ocak ayında yükseldiği gözlendi. Yükselişte, olumsuz hava koşullarına bağlı olarak taze meyve-sebze fiyatlarında görülen artışlar belirleyici oldu.

 

sgkrehberi.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol