Öğretmen Diyarı

90 bin doları duyan 'gergedan böceği' avına çıktı!

Ağrı ve Erzurum'da, "90 bin dolarlık gergedan böceği" haberlerinin ardından böceğe ilgi arttı.

 

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan gergedan böceği, Ağrı ve ilçelerinde de bazı vatandaşlar tarafından evlerinin çevresinde yakalanmaya başladı.

 

Eleşkirt ilçesinde yaşayan Erkan Püsküllü, evinin bahçesinde iki gergedan böceği bulduğunu belirterek, ilçede bu böceklerin sayısının çok fazla olduğunu ifade etti.

 

Vatandaşlardan Memiş Erdoğan ise yaz mevsiminde bölgede çok fazla gergedan böceği bulunduğunu bildirerek, "Hemen hemen günde bir tane görüyorum. İş yerimde yakaladığım bu böceği de birazdan doğaya bırakacağım" diye konuştu.

 

- Erzurum

 

Erzurum'un Oltu ilçesinde de gergedan böceği sıklıkla görülebiliyor.

 

Çay bahçeleri, halı saha, park ve bahçelerde rahatlıkla bulunabilen gergedan böceğini yakalayan vatandaşlar, daha sonra serbest bırakıyor.

 

- "Yaban hayvanlarının yurtdışına çıkarılması ya da satılması yasaktır"

 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, son günlerde gündemde geniş yer bulan gergedan böcekleriyle ilgili yanlış bilgilerin aktarıldığını vurgulayarak, bu böceklerin Türkiye'nin her yerinde görüldüğünü ve bu nedenle nadir bulunan bir tür olmadığını söyledi.

 

Gergedan böceklerinin yurtdışına yüksek miktarlarla satıldığı yönündeki bilgilerin de gerçeği yansıtmadığını dile getiren Aslan, şöyle konuştu:

 

"Gergedan böceklerini sadece yurtdışında bu işe merak saran koleksiyonerler satın alabilir, bu da bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeydedir. Son günlerde söylendiği gibi bu böceklerin bir piyasası yoktur. Zaten böyle bir durum da söz konusu değildir. Gen naklini ve bölgelerin ekolojik dengesini bozacağından yaban hayvanlarının satılması, yurtdışına çıkarılması yasaktır. Yapanlara da yüksek miktarlarda ceza verilmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın zor durumda kalmaması için bu hayvanların yaşadıkları ortamlardan toplanmaması gerekiyor. Bu böceklerin insanlara bir zararı yoktur ve çürümüş otlarla beslenirler. Ayrıca bu böcekler nadir bulunan türler değildir."

 

Türkiye'nin yaban hayvanları için büyük bir cennet olduğuna dikkati çeken Aslan, insanların böcekleri toplayarak doğal döngüyü bozma girişiminden uzak durmalarının çok önemli olduğunu belirtti.

 

- GERÇEĞİ YANSITMIYOR-

 

İlk olarak Bursa'nın İznik İlçesi'nde bulunan ve haberlere konu olan Gergedan böceği hakkında yurdun her yerinden haberler geliyor. Uzmanlar Gergedan böceğinin Türkiye'nin her yerinde görülebileceğini söylerken 90 bin dolara satılıyor iddialarının da gerçeği yansıtmadığını vurguladılar.

 

UZMANLARDAN UYARI

 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ömer Koçak, değerli olduğu öne sürülen "gergedan böceği"nin, bitki ve insanlara bir zararının olmadığını ve Türkiye'nin her yerinde görülebileceğini belirtti.

 

YYÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gergedan böceğinin (Oryctes Nasicornis) Avrupa'nın en büyük böceği olduğunu ve Avrupa dışında Kuzey Afrika ile Türkiye, İran, Afganistan ve Pakistan'da da görüldüğünü söyledi.

 

Larvalarının doğada çürüyen bitkilerle beslendiğini, erginlerinin ise ilkbahardan sonbahara kadar gece saatlerinde uçtuğunu vurgulayan Koçak, şöyle konuştu:

 

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE GÖRÜLEBİLİR

 

"Gergedan böcekleri ergin dönemde beslenmez. Gerek larva, gerekse ergin dönemde insanlara karşı hiçbir zararı yoktur. Erkek bireydeki başın ön tarafında gergedan boynuzu gibi çıkıntı vardır. Bu çıkıntı dişilerde bulunmaz."

 

Günümüzde medyatik olan bu böcek türünün kaçak avcılar tarafından toplanarak ticaretinin yapıldığına dikkati çeken Koçak, "Diğer böcekler gibi doğal alanlarda yaşamını sürdüren gergedan böceği, Türkiye'nin her yerinde görülebilecek bir türdür. Şu anda gündemde olduğu için bu ve bunun gibi türlerin nesli her zaman tehdit altında. Varlıklarını sürdürebilmeleri için sadece toplanmalarının önlenmesi değil, aynı zamanda doğal yaşam alanlarının da korunması gerekir" ifadelerini kullandı.

 

GERGEDAN BÖCEKLERİNİ VETERİNERE GÖTÜRÜYORLAR

 

Gergedan böceğinin görüldüğü yerlerden biri olan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de bazı vatandaşlar evlerinin çevresinde yakaladıkları gergedan böceklerini belediye veteriner hekimi Hekim Kaçan'a teslim ediyor.

 

NESLİ TÜKENEBİLİR

 

Kaçan, ilçede, gergedan böceğinin özellikle ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılmak üzere yurtdışına satıldığına dair bilgiler dolaştığına işaret ederek, şöyle dedi:

 

"Böceğin 90 bin dolara satıldığını duyan vatandaşlar gergedan böceği yakalamaya başladı. Bazıları evcil bir hayvan gibi evlerinde besliyor. Bu hayvanları bir şekilde satarak para kazanmak isteyenler var. Bizler her ne kadar bu hayvanın satılmasının yasak olduğunu ve gergedan böceğinin koruma altında olduğunu söylesek de önüne geçemiyoruz. Son birkaç gündür yüzlerce gergedan böceği yakalandı. Bunlardan bazıları bize getiriliyor biz de bunları tekrar doğal yaşam alanlarına bırakıyoruz. Bu hayvanlar evlerde beslenmez. Bu şekilde yakalanırsa nesli tükenecektir ama maalesef bazı vatandaşların bunu ticari amaçla kullanmaya başladığını görüyoruz. Vatandaşlardan bu konuda duyarlılık bekliyoruz."

 

Anadolu Ajansı
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol