Öğretmen Diyarı

9 bin kaza bu yüzden oldu

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Rögar kapaklarının sebep olduğu trafik kazalarında sadece 2013'de rögar kapağı ve benzeri cisimlerle 9 bin 234, bu tarz cisimlerin etkisiyle yoldan çıkarak meydana gelen 13 bin 234 kaza olduğunu bildirdi. Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinden yüksek veya alçak kotta olması kesin olarak yol kusurları kapsamında kabul edildiğini belirten Apaydın, "Yeni kazalara meydan vermemek için rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde olması zaman kaybedilmeden sağlanmalıdır." dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada, rögar kapaklarının Türkiye'de istenmeyen kazalara sebep olduğunu vurgulayan Apaydın, "Rögar kapakları yol kaplaması seviyesinde olmaması seyahat konforunu bozan ve araç yönetimini tehlikeye sokan bir durumdur. Yol kaplama seviyesinden yüksek veya alçak kotta olan rögar kapaklarına çarpan araçların lastiklerinin patladığı, jantlarının hasar gördüğü, ön düzen ve süspansiyon sistemlerinin bozulduğu, direksiyon hakimiyetinin kaybolmasına sebep olarak aracın kontrolden çıktığı olaylar ve kazalar görülmektedir." diye konuştu.

Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinden yüksek veya alçak kotta olması sürücüler için büyük masraflar oluşturduğunu da dile getiren Apaydın şu ifadeleri kullandı: "Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinden yüksek veya alçak kotta olması dolayısıyla hasar gören araçların ekonomik ömürlerinden çok değer kayıpları olmaktadır. Hasar gören araçların ikinci el fiyatları düşmektedir. Buda hiç hasarı olmayan ama sırf rögar kapağı yüzünden aracı zarar gören vatandaşımızı mağdur etmektedir."

\"Cihan
Anahtar Kelimeler:
bin kaza bu yüzden oldu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol