Öğretmen Diyarı

73 Bin Memur Kadrosu Nasıl Dağıtılacak?

2015 yılı için memur ve öğretmenlere 73 bin kadro ayrılacaktır. 4 bin kadro da öğretim elemanlarına ayrılmasıyla toplamda 77 bin olacaktır.


73 Bin Kadro Nasıl Dağıtılacak?


Memur ve öğretmen adayları 2015 yılı bütçesine göre kurumlara verilecek atama dağılımlarını beklemektedir. 73 bin kadronun dağılımlarıyla ilgili mevcut verilerden hareketle madde madde açıklamalar yapacağız.


1)Kanun teklifinin TBMM’den geçmesiyle 73 bin memur ve 4 bin öğretim elemanı ataması bütçeye göre yapılacaktır.


2)73 bin kadronun 15 binini Şubat ayında MEB kullanmıştır. Geriye 58 bin kadro kalmıştır.


3)Yaz dönemi için MEB’e 35 bin bütçe dışı atama izni veriliyordu ancak 35 bin ataması bütçe içine alındı. Değişikliğe uğramazsa 35 bin yine öğretmenlere verilecektir. Geriye 23 bin kadro kalmıştır.


4)MEB’e 2320 memur kadrosuna bütçe dışı atama izni veriliyordu, bu atama da bütçe kapsamına alındı. Değişikliğe uğramazsa 2320 kadro MEB’in öğretmen dışı memur atamalarında kullanılacaktır. Geriye 21 bin civarında kadro kalmıştır.


5)Sağlık Bakanlığı, 2015 yılı 14,500 memur ataması yapacaktır. Ancak 14,500 kadronun ne kadarının bütçeden karşılanacağı, ne kadarının bütçe dışı serbest kadrolardan karşılanacağı belli değildir. Bütçeye göre 10 bin kadro verilirse geriye 11 bin kadro kalacaktır.


6)MEB’i ve Sağlık Bakanlığı atamalarını çıkardığımızda yaklaşık 10-15 bin arası kadronun diğer kurumlara dağıtılması bekleniyor.


7)Kurumların elinde olan serbest kadroların kullanılması memur atama sayılarını değiştirecektir.


ÖZET: TBMM 5 Nisan’a kadar çalışacaktır. O zaman kadar memur alımları için yeni gelişmelere göre atama sayıları netleşecektir. DPB’ye kadro bildirimleri de bir yandan devam ediyor. 2015 yılı kurumlara verilecek ilave atama izinlerinin açıklanmasıyla tablo netleşecektir.


Zeki KARA


zekikara@gazetekamu.com


Kaynak:  "www.gazetekamu.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol