Öğretmen Diyarı

657’nin İç Yüzü

  Özellikle şu sıralar, 657 Devlet Memurları Kanununda nasıl bir değişiklik yapılacağına dair çeşitli tahminler yürütülüyor. 657 DMK hakkında konuşulmasının temel nedeni, 1 Kasım 2015 günü yapılan seçimler öncesinde, cumhurbaşkanının bir tv programında, 657 DMK üzerine yapmış olduğu açıklamalardır. Nedir pekala bu açıklamalar? Şöyle:


657 DMK, tümden değişmeli imiş, yoksa paralelle tam manasıyla mücadele edilemiyormuş ve 657 DMK bu şekliyle paralel mücadeleyi tökezletiyormuş. Cumhurbaşkanı, bu sözleri ile paralel yapıya karşı verilecek mücadelenin sınırlarını da çizmiş oluyor aslında. Böylelikle diyebiliriz ki, 657 DMK kapsamında kim var kim yok ise, bu mücadele dahilinde düşünülerek hareket edilip mercek altına alınabilir. Pekala, 657 DMK kapsamında kimler var?
657 DMK’nın kapsamında, devlet kurum ve kuruluşlarında kamu hizmetlerini yürütmek için istihdam edilen 4 pozisyon bulunmaktadır. Bu pozisyonlar sırasıyla ilki, 4/A; diğeri 4/B; bir diğeri 4/C; sonuncusu ise 4/D’dir. Daha anlayacağınız bir dil ile 4/A kadrolular; 4/B sözleşmeliler; 4/C geçici personeller; 4/D ise işçiler statüsü olarak söz konusu kanunda adlandırılmıştır. İstihdam tipleri ile ilgili yapmış olduğumuz yukarıdaki sıralama en güvenceli olandan en güvencesiz olana doğru sıralanmıştır. Şöyle ki;
En güvenceli olanı, 4/A’dır, sonra teminat derecesi düşerek 4/D’ye kadar gitmektedir. Eğitim camiamızı ise, 657 DMK’nın tümden değişmesi çok yakından ilgilendirmektedir. Mevcut çalışan öğretmenlerimiz, bildiğiniz gibi 657 DMK’nın 4/A statüsünde istihdam edilmektedirler. Eğitim camiamız, 657 DMK’nın önceki yıllarda iki istihdam yüzünü de görmeye nail olmuştur. Hatırlarsanız, daha önceki Milli Eğitim Bakanlarımızdan Hüseyin ÇELİK döneminde, zannedersem 2006 yılına denk gelmesi lazım, 657 DMK’nın 4/C istihdam tipinde çalıştırılan öğretmenlerimiz var idi. Bu öğretmenlerimiz, ders yılı içinde çalıştırılmakta, ders yılı dışında kalan tatil sürelerinde çalıştırılmadıkları için maaş alamamakta idiler. Öğretmenin bu istihdam tipinde çalıştırılması, tepkilere yol açmış, bu istihdam tipinde çalıştırılan öğretmenler, yaklaşık 1 yılllık bir maceradan sonra 4/C’den 4/B’ye geçirilerek statü atlatılmışlardır. Böylece, yıllarca sürecek, eşleri birbirinden uzak tutacak, öğretmeni bir baltaya adeta sap yapacak olan, sözleşmeli öğretmen istihdamı da başlamıştır. Bu istihdam tipinde yıllarca çalıştırılan öğretmenler, geriye dönüp bakıldığında birçok mağduriyet ile de sözleşmeli çalıştıkları sürelerde yüzleşmişlerdir. Böylelikle, 657 DMK’nın 4/C ve 4/B yüzü, öğretmenler nazarında yüz karası istihdam pozisyonları olarak tarihsel sayfalarda ve hafızalarda yerini almıştır. Devamlı mağdur, mazlum üreten ve barış ortamını bozan bu utanç bataklığından, bir seçim öncesi tüm sözleşmeliler 652 sayılı KHK ile 4/B’den 4/A’ya atlatılarak çıkarılmıştır. Eğitimde devamlılık ilkesi lüzumu olsa gerek, eğitim camiası devamlılığı ya da sürekliliği ya da mütemadiyen hali olmayan 657 DMK’nın 4/B ve 4/C statülerini kaldıramamıştır kanaatini taşıyorum.
EVET, O DÖNEMLERDE, BU İKİ POZİSYONDA İSTİHDAM EDİLEN ÖĞRETMENLERE YAPILAN YASAL VE MEVZUAT TEMELLİ NEGATİF AYRIMCILIĞI İÇEREN TUTUMUN, ONLARIN NE KADAR AĞRINA GİTTİĞİNİ BİLMEKTE İDİK. İŞTE BU AĞIRLIĞIN BASKISI İLE 652 KHK ÇIKARILARAK, 657 DMK’NIN 4/B STATÜSÜNDE ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERİN YÜZÜ, 657 DMK’NIN 4/A’SINA ATLATILARAK GÜLDÜRÜLMÜŞTÜR. BÖYLELİKLE, 657 DMK’NIN 4/B’SİNDE ÇALIŞAN ÖĞRETMENLER, O KADAR AYRIMCILIĞIN YÜZÜNÜ GÖRÜP HİSSETTİKTEN VE YAŞADIKTAN SONRA NİHAYET İHYA EDİLMİŞLERDİ. GELİNEN NOKTADA, 657 DMK’NIN 4/B’SİNİN, 4/C’SİNİN ÖĞRETMEN İSTİHDAMINDA TUTMADIĞI SAHADA YAŞANILANLAR DİKKATE ALINDIĞINDA AÇIKÇA ANLAŞILMIŞTI. NASREDDİN HOCA’NIN ‘’YA TUTARSA’’ DİYEREK GÖLE MAYA ÇALMASI GİBİ ‘’YA TUTARSA’’ DİYE NİYETLENİLEREK YAPILAN BU İSTİHDAM TİPİ YANLIŞI DÜZELTİLMİŞTİ, BU YANLIŞ YENİDEN YÜZÜNÜ GÖSTERMEZ DİYEREK TOZLU RAFLARA KALDIRILDIĞINI DÜŞÜNMÜŞTÜK. AMA GELİN GÖRÜN Kİ, SEÇİMDEN ÖNCE, ÖNCE CUMHURBAŞKANIMIZ, SEÇİMDEN S0NRA DA BAKANIMIZ SAYIN ZEYBEKÇİ’NİN AÇIKLAMALARI AĞIR AĞIR AĞRIMIZA GİDECEK YENİ İSTİHDAM TİPLERİ YA DA MODELLERİ İLE YÜZ YÜZE GELEBİLECEĞİMİZİN, YÜZLEŞEBİLECEĞİMİZİN İŞARETLERİNİ VERMEKTEDİR. DİLERİZ, 657’NİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE AKILLARINDAN GEÇENLER PRATİĞE DÖKÜLMEZ. YOKSA, 657’NİN ÖĞRETMENLERE, ÖĞRENCİLERE, VELİLERE, EĞİTİM ÖĞRETİMİN DİĞER TÜM İÇ-DIŞ PAYDAŞLARINA BAKACAK YÜZÜ KALMAZ.657’NİN EĞİTİM-ÖĞRETİM SAHASINDA TEDİRGİN EDİCİ, KAYGI VERİCİ, KORKUTAN YÜZÜNÜ GÖRMEK İSTEMİYORUZ. 657’NİN, ‘’KORKMA!’’ DİYEREK GÜVEN VEREN YÜZÜNÜ GÖRMEK İSTİYORUZ.
Öğretmenler, 657’nin 4/B ve 4/C yüzlü deneyimlerinden sonra, bu sefer belki de hiç bitmeyecek olan 657’nin iç yüzü ile karşı karşıya kalabilirler. Yukarıda da anlatıldığı üzere 657 DMK’nın 4/B ve 4/C yüzleri, eğitim öğretim ortamında tutmamış iken, 657’nin iç yüzünün öğretmenin iş güvencesini tamamen elinden alabileceğini hesaba katarak düşünürsek, görülecektir ki, 657’NİN BU İÇ YÜZÜNE BAĞLI YEPYENİ İSTİHDAM MODELİ DE, GÜVENLİ DEĞİL, TEDİRGİN VE KAYGILI , DİKEN ÜSTÜNDE BİR EĞİTİM ORDUSU MEYDANA GETİRECEĞİ İÇİN EĞİTİM ÖĞRETİM ORTAMINDA UYGULANMAYA ÇALIŞILAN DİĞER İSTİHDAM MODELLERİ GİBİ BİR AKIBETE MARUZ KALACAKTIR VE TUTMAYACAKTIR. ŞUNU DA BİLMELİSİNİZ Kİ, 657 DMK’NIN İÇ YÜZÜ, BU YÜZÜ GÖREREK İŞ GÖRECEK OLAN ÖĞRETMENLERİ, HER BAKIMDAN İÇSELLEŞTİRMEDEN ZİYADE YÜZEYSELLEŞTİRECEKTİR. DERİNLİĞİ OLMAYAN ÖĞRETMENLERİN İSE ÖĞRENCİLERE VERECEKLERİ ŞEKİLSELLİKTEN ÖTEYE YOL ALAMAYACAKTIR. ÖZÜ OLMAYAN, ELASTİK BİR BİÇİMİ OLAN BİR ÖĞRETİMİN İSE ÖĞRETMENLERDE, ÖĞRENCİLERDE AKILDAN VE BİLİMDEN SAPAN BİR YÖNDE DÜŞÜNSEL, DUYGUSAL EVRİMSEL DÖNÜŞÜMLER MEYDANA GETİRECEĞİNİ ÖNGÖRMEK MÜNECCİMLİK OLMASA GEREK.NİTELİĞİ OLMAYIP NİCELİĞİ OLAN BİR ÖĞRETİM SÜRECİNİN, ÖZÜ OLMAYIP ŞEKLİ OLAN BİR STRATEJİ İLE ÇIKTISI, TOPLUMA YARARI DEĞİL, KENDİNE YARARI GÖZETECEKİR.
NOT: TÜMÜ REVİZE EDİLECEK OLAN 657 DMK, MEMURUN GÜVENCESİNİ BEŞ DAKİKADA BEŞİKTAŞ’A İNDİRGER Kİ, BU DURUMDA ÇARŞI BİLE BEŞ DAKİKADA BEŞİKTAŞ’A TARAFTAR DEĞİL, KARŞI OLUR...
NASIL Kİ, TEŞVİKLERLE ÖZEL OKULLARA ÖZENDİRME VAR İSE; 657'DE YAPILACAK OLASI KÜLLİYEN DEĞİŞİKLİKLE DEVLETİN ÖĞRETMENİNİ DE ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİNE BENZETME AMACI VARDIR...
Yahya ASLAN

Kaynak: kamuajans.com

Anahtar Kelimeler:
nin yüzü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim