Öğretmen Diyarı

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Yeni Düzenleme

 ‘MEMUR’ YERİNE ‘KAMU ÇALIŞANI’ 
İKİ milyon memuru kapsayan 657 sayılı devlet memurları kanununda yapılacak değişiklikler netleşmeye başladı. Buna göre, halen üzerinde çalışılan yeni devlet memurları taslağına göre, memurluk sınıfı tamamen kaldırılıyor. Yerine ise, kamuda çalışan memurları, işçileri ve sözleşmeli personeli kapsayan “kamu çalışanı” sınıfı geliyor.

50 ÜCRET SKALASI KALDIRILACAK

KAMU personelini işten atmak ve rotasyona tabi tutmak kolaylaşıyor. Bunun dışında, halen mevcut kanunlarla belirlenen 50’nin üzerinde ücret skalası da değiştiriliyor. Yeni dönemde, maaşlar 10 ayrı kalem üzerinden belirlenecek. Kamu çalışanlarına performansa dayalı ücret sistemi getirilecek.
 
1 yıl içerisinde yapılacak reformlardan birisi de "Kamu Personel Reformu"dur

İşte, Acil Eylem Planında yer alan ilgili bölümü
 

KAMU YÖNETİMİ

113

Kamu personel rejimi reformu yapılacak

Başbakanlık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SGK, Devlet Personel Başkanlığı

21 Aralık 2015 21 Aralık 2016

Temel olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenen bu alanda zaman içinde dağınık bir yapı oluşmuş ve sistem çok karmaşık bir hale gelmiştir.

Kamu yönetiminin daha dinamik ve etkin bir hale getirilmesi, verimliliğin, hesap verebilirliğin, şeffaflığın ve etkililiğin artırılması amacıyla uluslararası örnekler de dikkate alınarak yeni bir personel rejimioluşturulacaktır. Yeni oluşturulacak rejim, kamu personelinin performansının ölçülebilmesine ve değerlendirilebilmesine de imkan verecektir.

 

 
64.Hükümet 2016 Eylem Planında 1 yıl içerisinde yapılacak işler başlığında KAMU YÖNETİMİ bölümünde yer alan 113.madde de Kamu personel rejimi reformu yapılacak başlığında Başbakanlık kontrolünde 6 adet bakanlığın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SGK, Devlet Personel Başkanlığı ortak bir çalışma ile iş ve işlemlerin yürütüleceği öngörülmüştür. Kamu persenoli arasında uzun bir süredir tartışmalara neden olan DEVLET MEMURLARININ İŞ GÜVENCESİ başlığı yapılacak iş ve işlemler arasında yer almamakla beraber DEVLET MEMURLUĞUNA yeni bir personel rejimi ile yeni oluşturulacak rejim içerisinde KAMU PERSONELİNİN PERFORMANSININ ÖLÇÜLEBİLMESİ konusuna vurgu yapılmıştır.
 
Kaynak: www.kamudanhaber.com

 

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim