Öğretmen Diyarı

6 Öğrencisi öğretmen tarafından taciz edildi, olayın peşini bırakmayan Saadet Öğretmen
İzmir'in Menderes İlçesi'nde 6 kız öğrencinin öğretmen tarafından taciz edildiği iddiasının peşini bırakmayan öğretmen Saadet Özcan'ın mücadelesi, 100 avukattan oluşan "istismarla mücadele ordusu"nun kurulmasını sağladı. Onlarca kişi İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma Merkezi'ne istismara uğrayan çocuklar için ihbarda bulundu. Baro, kağıt üzerinde var olan ancak adliyede bir yeri, günlük nöbetçi avukat sistemi olmayan Çocuk Hakları Merkezi'ni ekim ayında aktif hale getirmeye karar verdi.

Türkiye'de bir ilk olacak merkez, nöbet sistemiyle çalışarak 7 gün 24 saat gelen ihbarları değerlendirecek. Bundan böyle İzmir Barosu'na Çocuk İzlem Merkezi'nden (ÇİM) gelen dosyalara alanında uzman bu 100 avukat bakacak. İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi avukat Nuriye Kadan, "Menderes'te yaşanan olayın ardından çocuk istismarı konusunda gelen ihbarlar inanılmaz derecede arttı. Tacizi bildiği halde 'Çocuğumun adı çıkar' diye korkan aileler, memur oldukları için çekinen öğretmenler arayıp bize anlatmaya başladı. İhbar edenler arasında tacizi gören, bilen komşular da var" dedi. Kadan, İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi'nin İzmir Adliyesi'ndeki eski yerinin Çocuk Hakları Merkezi olarak kullanılacağını da söyledi.

OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMADI

17 Mayıs 2014'te Menderes'teki bir okulda 20 yıldır öğretmen ve vekil müdür olarak görev yapan evli ve 2 çocuk babası Adil Ş.'nin 6 kız öğrenciye porno film izletip cinsel taciz ve istismarda bulunduğu öne sürülmüştü. Tutuklanıp hakkında dava açılan emekli öğretmen Adil Ş. 'delil yetersizliği'nden tahliye edildi. Dava, aynı okulda görev yapan öğretmen Saadet Özcan'ın şikayeti ile tekrar gündeme geldi. 13 yaşındaki mağdur Ş.Y.'yi yeniden dinleyen mahkeme Adil Ş.'nin tutuklanmasına karar verdi.


Kaynak:Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim