Öğretmen Diyarı

6 BİN LİRA MAAŞLA ELEMAN ARANIYOR...

Geç kalmış olsa da Türkiye'de artık bu konuya yapıyor. Artık yazılım geliştiren ve bunları tüm dünyaya satan firmalar markası olabiliyor. Bu firmaların sayısı ve yaptıkları projeler arttıkça bu yazılımları test edecek insan gücüne olan ihtiyaç da artıyor.


10 BİN UZMAN


Yakın gelecekte Türkiye'de yazılımları test edecek 10 bin test uzmanına ihtiyaç olacak. Bu test uzmanları bugün 6 bin lira maaşla rahatlıkla iş bulabiliyor. Türkiye Yazılım Test ve Kalite Derneği de Türkiye bilişim sektörünün uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi için sektörün yazılım testi ve kalitesi konusunda bilgilendirilmesini .


Derneğin Başkanı Koray Yitmen, Türkiye'nin yazılım ve testleri alanında merkezi olması için belirterek bu alana yapılması gerektiğini söylüyor. Dernek, konuyla ilgili eğitimler veriyor.


Gündemde olan bu meslek için iş ilanları yoğunlukla karıyerçnet sayfasında yer alıyor


Yazılım test uzmanlığı nedir? Yazılım test uzmanlarına en çok hangi sektörde ve neden ihtiyaç var?


Yazılım test uzmanlığını bir benzetmeden faydalanarak anlatmak aslında en anlaşılır yöntem olacaktır;


Hepimiz otoyollarda araba sürerken bize yolun sağındaki bariyerlere çok yaklaştığımızı haber veren asfalttaki tırtıklı malzemeleri biliriz, işte yazılım test uzmanları da yazılım projelerinin planlanan güzergahtan çıkmakta olduğunu veya çıktığını yazılım ekiplerine objektif bir şekilde haber veren asfalttaki uyarıcılar gibilerdir.


Nasıl ki otoyoldaki bu uyarıcılar tüm otoyollarda ve tüm araba çeşitleri için varsa tüm sektörlerde de yazılım ekibinin yoldan çıkıp takla atmaması için test uzmanlarına ihtiyaç var. Bu ihtiyaç test uzmanlığını dünyada en hızlı büyüyen iş kolları arasına sokmuştur. Aralık 2011 itibariyle International Software Testing Qualifications Board (ISTQB) tarafından sertifikalanan test uzmanı sayısı 200.000’i aşmıştır.


Yazılım test uzmanlarının yaptığı işin günlük yaşama katkısı nasıl olur?


Gündelik çok basit örnekler verecek olursam: yazılım test uzmanları sayesinde internet bankacılığından yaptığımız EFT’nin doğru hesaba, doğru tutarda ve tam zamanında gittiğinden emin olacaksınız veya internet bankacılığı sitesine aynı anda 1.000 kişi girmeye çalıştığı zaman sitenin çökmeyeceğinden emin olacaksınız. Ayrıca ay sonlarında evinize gelen doğruluğu sizden önce kontrol edilmiş olacak.


genelinde yazılım test uzmanlığı ne durumda? Türkiye ise nasıl konumlanıyor?


Amerika, Almanya, İngiltere ve Hindistan test sektörünün en büyük olduğu ülkeler. Ülkemizde de test sektörünün gelişimi dünyadaki birçok ülkeden daha hızlı gerçekleşerek önemli bir boyuta geldi. Şirketlerimizde çok sayıda test uzmanının görevlendirildiği ve bu ekiplerin yeni yeni uluslararası test tekniklerini kullanmaya başladığı bir dönemdeyiz.


Bu hızlı gelişimde sektörün en büyük uluslararası organizasyonu olan International Software Testing Qualifications Board’a (www.ISTQB.org) bağlı olarak çalışan Yazılım Test ve Kalite Derneği’nin 5 yıldır eğitim ve konferans gibi sektörü bilinçlendirmeye yönelik çabaları (www.turkishtestingboard.org) etkili oldu.


Yazılım test uzmanı olmak için nelere ihtiyaç vardır? Adaylar hangi eğitimden geçmeliler?


Öncelikle temel test mantığını bilmeleri gerekiyor, ardından test süreci, test teknikleri ve metodolojilerini öğrenmeleri en son olarak da bunları bir test otomasyon aracı yardımıyla uygulayabilmeleri gerekiyor.


Tüm bu konuları ele alan ve çeşitli seviyeleri olan şu an sektördeki tek uluslararası eğitim: kar amacı gütmeyen bir dernek olan ISTQB’nin Foundation Level ve Advanced Level Uluslararası test eğitimleri.


Bu alanda kariyer yapmak isteyen profesyoneller bu eğitimleri alarak ve eğitimler sonunda yapılan sertifika sınavlarını geçerek kendilerini belirli bir seviyeye getirebilirler.


Yazılım Test ve Kalite Derneği’nden bahseder misiniz? Faaliyet alanları ve misyonu nedir?


Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board - www.turkishtestingboard.org ) 2006 yılında yazılım test ve kalite alanında dünyanın en saygın gönüllü organizasyonu olan International Software Testing Qualifications Board’a (ISTQB – www.istqb.org ) bağlı olarak kurulmuştur. Bu tarihten itibaren, Türkiye'de test bilincinin yerleştirilmesi, bilişim profesyonellerinin yazılım testi alanında ISTQB standartlarında eğitilmesi ve sertifikalanması amacıyla çalışmalarına başlamıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol