Öğretmen Diyarı

43 Okulda güvenlik riski

İlçe emniyet müdürlüklerinin değerlendirmesine göre; merkezdeki 387 okuldan 43’ü birinci derece, 26’sı ikinci derece, 318’si ise üçüncü derece ‘güvenlik riski’ taşıyor. 

Çocuk Şube Müdürlüğü’nce hayata geçirilen GOGEM Projesi ‘güvenli bir eğitim, öğrencilerin okul dışından gelebilecek tehlikelerden korunması, okul yönetimi ile sürekli diyalog içinde bulunulması’ gibi amaçlar içeriyor. Bu kapsamda okulların açılmasından sonra 9 Eylül’de bir dizi karar alınarak uygulanmaya başlandı. Giriş-çıkış saatlerinde okul önlerinde ve çevresinde, 20 gün süreyle gerekli önlemler alındı. Ayrıca Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından da okul çevrelerinde önlemler artırıldı. 43 okul eğitim güvenliğinde ‘birinci derece riskli’ olarak belirlendi.

387 OKULDA POLİS İRTİBAT GÖREVLİSİ

Emniyet Müdürlüğü, kent merkezinde bulunan toplam 387 okulda, her okul için bir ’polis irtibat görevlisi’ görevlendirdi. Birinci derece riskli görülen okulların önünde ve çevresinde giriş-çıkış saatlerinde eğitim-öğretim yılı sonuna kadar sürecek şekilde ekipler görevlendirildi. İrtibat görevlileri ise birinci derece risk grubunda bulunan okullarda okul yöneticileri ile en az haftada bir, ikinci derece risk grubunda bulunan okullarda en az 15 günde bir ve üçüncü derece risk grubunda bulunan okullarda ise en az ayda bir defa görüşme yapacak.

KRİZE MÜDAHELE EKİPLERİ


Emniyet Müdürlüğü, okullarda meydana gelebilecek olası rehin alma, adam kaçırma gibi olaylara anında müdahale için TEM, Asayiş ve Çocuk Şube Müdürlüklerinden birer amir ve 9’ar memurdan oluşan 10’ar kişilik krize müdahale ekipleri oluşturdu.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE YAKIN TAKİP

Okullarda sözleşmeli çalışan servis şoförü, kantin, temizlik çalışanı gibi görevliler hakkında da araştırmalar yapılacak. Çocuklarla aynı ortamda bulunması sakıncalı olan, genel güvenlik yönünden risk teşkil eden kişilerin okullarda görev almaları engellenecek.

Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü görevlileri ise sürekli olarak devamsızlık yapan öğrencilerin aileleri ile görüşerek sorunu çözmeye çalışacak.

Ayrıca suç işlemeyi alışkanlık haline getiren ve okul güvenliğini etkileyen öğrenciler ile ilgili olarak, Milli Eğitim İl ve İlçe Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile birlikte çalışmalar yapılacak, gerektiğinde psiko-sosyal destek verilecek. 


Kaynak: DHA
Anahtar Kelimeler:
OkulGüvenlikMersinEmniyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim