Öğretmen Diyarı

37 yıl sonra bir araya geldiler

DİYARBAKIR Cumhuriyet Lisesi'nin ilk öğretmen ve ilk mezun öğrencileri, 37 yıl sonra bir araya geldi. Okulda hatıra fotoğrafı çektiren öğretmen ve öğrenciler, daha sonra Diyarbakır'ın tarihi ve turistik mekanlarını gezerek, nostalji turu yaptı. 

Yeni adıyla Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okan Fen Lisesi olan Dağkapı'daki Cumhuriyet Lisesi'nde 1980 yılı ve sonrası görev yapan öğretmenler ile aynı okuldan ilk mezun öğrenciler, 37 yıl sonra  okulun kapısı önünde buluştu. Öğretmenlerden Servet Güney'in organizasyonuyla, o zaman görev yapan öğretmen ve idareci ile öğrencilerden hayatta olanların büyük çoğunluğu katıldı. Hukukçu doktor, mühendis, öğretmen, devlet memuru, işadamı olarak hayatlarını sürdüren çok sayıda okulun ilk mezunu öğrenciler birbirine sarılarak hasret giderdi.

Okulun önünde toplu olarak hatıra fotoğrafı çektiren öğretmen ve öğrenciler, daha sonra okulu gezerek, eski anılarını tazeledi. Daha sonra Dağkapı'dan otobüsle Gazi Köşkü'ne geçen ve burada çay molası veren Cumhuriyet Lisesi öğretmen ve öğrencileri, buradan da tarihi On Gözlü Köprü'ye geçti. Davul ve zurna eşliğinde köprünün üzerinde halay çeken öğretmen ve öğrenciler, Dağkapı'ya dönerek, tarihi Diyarbakır Evi'nden kahvaltı salonuna dönüştürülen bir kafeye geçti. Burada çiğköfte yiyip, çay içen öğretmen ve öğrenciler, mahali müzisyenlerin söylediği birbirinden güzel Diyarbakır türküleri eşliğinde halay çekerek, gönüllerince eğlendi.

Organizasyonu gerçekleştiren öğretmen Servet Günay, Cumhuriyet Lisesi öğretmen ve öğrencilerini her yıl bir araya getirmek ve daha geniş kapsamlı organizasyon gerçekleştirmek için çaba harcadıklarını belirterek, "Aslında bu etkinlik 4 yıl önce başladı. Ancak fazla katılım olmadı. Bu yıl ulaşabildiğimiz bütün öğretmen arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize ulaşmaya çalıştık. Türkiye'nin değişik kentlerinden arkadaşlarımız Diyarbakır'a geldi. Bu kez katılım gerçekten çok oldu. Bu da bizleri sevindirdi. Önümüzdeki yıl çok daha zengin içerikle öğretmen arkadaşlarımızı ve öğrencilerimizi bir araya getireceğime inanıyorum. Organizasyonda görev alan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi. 
DHA
Anahtar Kelimeler:
yıl araya geldiler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol